A Duna kétségkívül csodálatos folyó, ám gyakran megmutatja az erejét és újra bizonyítja, hogy a víz az úr. Budapest már jó néhány áradást elszenvedett, melyek közül több igazán emlékezetes volt, ezek közül válogattunk a galériánkba.
A legtöbb embernek az elmúlt évtizedek nagy árvizei közül a 2013-as jut az eszébe, ám a természet idén is megmutatta az erejét, elég ha csak az osztrák és a szlovák fővárosban történt pusztításra gondolunk, amit a Duna okozott. Hazánk egyelőre a körülményekhez képes jó helyzetben van, ehhez a gátak építése, megerősítése, illetve a szakszerű védekezés és felkészülés nagyban hozzájárult. Azonban szó szerint sok víznek kellett lefolynia a Dunán, hogy eljussunk idáig. Hazánk fővárosa számos alkalommal megszenvedte már legnagyobb folyónk valódi erejét.
A leghíresebb személy, akit mi magyarok összekötünk az árvízzel nem más, mint Wesselényi Miklós, aki az 1838-as Nagy árvíz idején érdemelte ki ezt nemes jelzőt. Az akkori áradás minden addigit felülmúlt. Csaknem 50 ezer ember vesztette el az otthonát, mintegy 3000 épületet tett lakhatatlanná a jeges áradás. Wesselényi a kialakult káoszban félelmet nem ismerve mentette a bajbajutott embereket, kivételes helytállása miatt kapta „az árvízi hajós” kitüntető nevet. Az óriási károk és pusztítás után 1839–40-es országgyűlés előírta a Duna szabályozását, ennek köszönhetően később megkezdődött az árvízvédelem és a rakpart kiépítése is.
Galériánkba a legnagyobb árvizek okozta állapotokról, pusztításokról válogattunk képeket.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre