A szeptemberrel együtt nemcsak az ősz és a hideg kopogtat be az ajtókon, hanem a különböző kórokozók is, ám idén már a nyár is sok feladatot adott az orvosoknak. Az idei évben szokatlanul sok volt a beteg a nyári hónapokban, és a szakemberek szerint az iskola még csak ez után érezteti majd durva hatását.
A szeptember és a tanévkezdés nem könnyű a családok életében, ám ha ezt még egy betegség is megfejeli, igazi rémálommá tud válni. Ha a gyerek a hosszú nyár után közösségbe jut, elkerülhetetlen, hogy előbb-utóbb elkapjon valamilyen betegséget, ami igazi durva napokat okozhat neki és a szüleinek is.
Ifjabb Dr. Bense Tamás háziorvos szerint az idei nyáron a szokottnál is több beteg volt, ám a szeptemberi tanévkezdés ez alatt a néhány nap alatt még nem érezteti hatását a rendelőkben.
Döntően légúti panaszokkal, elhúzódó köhögéssel, orrfolyással és allergiás tünetekkel keresik fel a betegeink a rendelőt
— magyarázza lapunknak a szakember, aki szerint egyelőre még nincs látványos változás a betegek számát illetően, ugyanis a nyár folyamán is szokatlanul sok volt a beteg. A háziorvos szerint a szeptemberi tanévkezdés nagyjából 1-2 hét múlva érezteti majd hatását, hiszen, ahogy a gyerekek bekerülnek a közösségekbe, kicserélik egymás között az általuk összeszedett kórokozókat.
Azt gondolom, a koronavírus járvány miatti elzárás is okozhatta, hogy most már a nyár folyamán is sok a légúti panasz, hiszen a közösségekben újra felerősödhettek a kórokozók. Ezen kórokozók egy része kimondottan elhúzódó panaszokat okoz, így képesek hosszú ideig fertőzni
— tájékoztat Dr. Bense, aki arról is beszámol, egyre több szamárköhögéses beteget diagnosztizálnak, ami leginkább a még be nem oltott csecsemőket veszélyezteti.
Ha a tünetek alapján — elhúzódó légúti tünetek, köhögés, melyet akár hányás is kísérhet — felmerülhet a szamárköhögés gyanúja, ilyen esetben laboratóriumi vizsgálat erősítheti meg a betegség gyanúját. Volt már többek között egy 6 hetes szamárköhögéses betegünk, akinél kórházi kezelésre is szüksége volt, ám szerencsére teljesen felépült
— fejti ki a háziorvos, aki azt is hozzáteszi, a csecsemők 2 hónapos korukban kapnak először szamárköhögés elleni oltást, majd később több ismétlő oltást. A szakember mindenkit megnyugtat, főleg azok tartoznak a veszélyeztetett csoportba, akik alapbetegségben szenvednek, nem kaptak oltást, vagy azok a felnőttek, akiknek már lecsengett a védőoltás hatása. Dr. Bense Tamás hozzáteszi, számtalan kórokozó képes jelenleg hasonló elhúzódó tüneteket okozni, épp ezért érdemes a panaszokkal orvoshoz fordulni. A háziorvos szerint immunrendszert erősítő csodaszer nincs, ám bizonyítottan a D-vitamin pótlása képes megfelelően támogatni az immunrendszert az őszi-téli időszakban.
„Ha valaki egészségesen és változatosan táplálkozik, odafigyel a higiéniára, nincs szüksége csodaszerekre” — zárja a szakember, aki célzottan csak vitamin hiány esetén javasolja a vitaminok szedését, ám a D-vitamin pótlását mindenkinek melegen ajánlja.
A koronavírus járvány idején az emberiség újra megtanulta az alapvető higiéniai szabályokat, melyet a szakemberek szerint érdemes továbbra is betartani, hiszen ezzel minimalizálhatjuk a környezetünkben lévő kórokozók számát. Persze nem csak a kézmosás, hanem az egészséges táplálkozás is segíthet abban, hogy ne legyél beteg. Az őszi-téli időszakban különösen fontos a vitamindús és változatos táplálkozás, hiszen a szervezet immunrendszere egy pajzs, ami ha jól működik, nem engedi be a betolakodókat.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre