A pokoli kánikula olyan terhelést ró a szervezetre, ami mindenkit megvisel. A nyár elején a főpolgármester párakapukat, ivókutakat ígért – de ígért már több zöldfelületet is, ami enyhíthetné a forróságot. Ehelyett van lebetonozott Blaha Lujza tér.
Ebben a rekkenő hőségben jólesik egy hűvös reggeli zuhany. Aztán felöltözöl, elindulsz a munkába, és már a megállóban állva azt érzed, hogy leolvad rólad a ruha. Sehol egy árnyék, egy szökőkút, egy párakapu, vizet sem osztanak. Azután felszállsz egy buszra, trolira vagy villamosra, és egyre jobban érzed, hogy nehéz napod lesz. Talán a villamossal a legjobbak az esélyeid, az újabbakon van légkondi és megy is. A busz kétesélyes: attól függ, milyen napja van a sofőrnek és mennyi üzemanyagot kell megtakarítania. Ha pedig még metróznod is kell, akkor tegyél le minden reményről: Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként azzal kampányolt 2019-ben, hogy nincs légkondi a metrón, de ő majd megoldja – azóta sincs.
A főpolgármester 2024. május végén azt is bejelentette, hogy lesz fa, virág, párakapu, árnyékoló, vízosztás a kánikulában, hogy szebbé, jobbá és kényelmesebbé tegyék a nyarat a fővárosban élők számára. Azt, hogy ez mennyire valósult meg – vagy sem –, bárki tapasztalhatta, ha a fővárosban járt.
Autósnak lenni sem könnyebb Budapesten: az összevissza biciklisávok miatt még iskolaszünetben is sokszor csak araszolva lehet haladni, ami miatt az autók motorja, valamint a kipufogógázok tovább melegítik a levegőt. Így nem pusztán a levegő szennyezettsége nő, hanem a hőmérséklete is. Arról nem is beszélve, hogy hétvégére még a pesti alsó rakpart egy viszonylag hosszú szakaszát is lezárják.
Aki még nem tette, próbálja ki napsütésben a rakparti sétát a kerékpározók, gördeszkázók és görkorizók között, miközben közel 40 fokban az aszfalt felmelegszik és visszatükrözi a hőt. Nappal a rakparton elviselhetetlen a hőség a Duna közelsége ellenére is, árnyék pedig sehol.
Ebben a pokoli hőségben egy-egy párakapu igazi felfrissülést jelenthet. Csakhogy leginkább a Belvárosban találhatunk, ahol az V. kerületi önkormányzat többet is felállított, egyébként alig van, és az is csak néha működik.
Nem beszélve a működésképtelen, undorító, borzalmas szagot árasztó, szemetesnek csúfolható ivókutakról, melyek közül alig lehet használhatót találni az aluljárók közelében. Némelyikben régen bebarnult csikkek árválkodnak, és azt is nehéz megállapítani, hogy működött-e egyáltalán valaha. Az extrém hőségben ugyanakkor nagy szükség lenne rá, hogy minél több helyen ivóvízhez jussunk.
A legjobb persze az, ha valamilyen ligetes, zöld, fás területre tudunk menni, ahol a természet ökoszisztémája miatt a hőmérséklet alacsonyabb, mint a betondzsungelben. Így például a Blaha Lujza térnél sokkal ideálisabb a Városliget, mely valódi zöld oázist jelent a fővárosban – ennek a fejlesztését persze Karácsony Gergely ellenezte és főtájépítésze még mindig bírálja. Sebaj, az emberek szeretik.
Az aszfaltos, macskaköves területeken, főleg a kőépületek között, ahol sok a beton, nagyok az üvegablakok, melyek mind visszaverik a hőt, szinte lehetetlen ép ésszel megmaradni, mert egyfajta melegházként hatnak. Az egész környék olyan lesz, mint egy hatalmas terrárium. Így ezeken a területeken különösen indokolt az utcák folyamatos locsolása és hűtése, ami növeli a páratartalmat.
A napok, hetek, hónapok óta tartó kánikula, mely az AccuWeather előrejelzése szerint legalább szeptember közepéig tart majd, megviseli a szervezetet, és ezt az éjszakai magas hőmérséklet miatt sajnos nem tudjuk kipihenni. Nem csoda, ha mindenki feszült és kimerült.
A Köpönyeg előrejelzése szerint messze még az enyhülés: augusztus 28-án szerdán a napsütésé lesz a főszerep, az ország nagy részén nem várható csapadék, legfeljebb a Dunántúlon lehet egy-egy futó zápor. Hajnalban 15-22, délután 30-36 fok várható. Az északkeleti szél főként a Dunától keletre lehet élénk.
Nézd meg, milyen hőség van Kínában!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre