Augusztus 2-án ünnepli 75. születésnapját nemzetünk hőse, Farkas Bertalan. Az első magyar űrhajós 8 napot töltött a világűrben, ahonnan világraszóló eredményekkel tért haza. Az első magyar űrhajóssal a születésnapja előtt beszélgettünk.
44 évvel ezelőtt Magyarország a nemzetek közt hetedikként embert küldhetett a világűrbe, ami hazánkat felhelyezte az űrkutatás térképére. Farkas Bertalan 1980 nyarán a Szojuz-36 űrhajó fedélzetén indult el a világűrbe és az űrállomáson töltött 8 nap alatt világraszóló eredményeket ért el. Az augusztus 2-án 75. születésnapját ünneplő nemzeti hőssel az évforduló, illetve az újraéledő magyar űrhajós program kapcsán beszélgettünk.
Farkas Bertalan rendkívül boldog, hogy újból van magyar űrprogram és megtisztelőnek tartja, hogy lehetősége van arra, hogy megossza tapasztalatait a kiképzett űrhajósokkal, akiket Magyarország a jövőben a világűrbe küldhet.
Számomra igazán megtisztelő feladat, hogy segíthetek az újonnan kiképzett űrhajósoknak a felkészülésükben
— kezdte lapunknak az első magyar űrhajós, aki rendkívül sok felkérésnek tesz eleget az újdonsült űrhajósok kiképzése mellett. Farkas Bertalan nagyon bízik a HUNOR-Programban és abban, hogy Kapu Tibor űrutazása után nem kell újabb 44 évnek eltelnie ahhoz, hogy újabb magyar léphessen a világűrbe.
A 8 napos űrrepülésem alatt több mint 50 tudományos kísérletet kellett végrehajtanom. Azért ez 8 nap alatt borzasztó sok ám! Remélem, hogy a mostani kutatási program is hoz majd olyan nagy eredményeket, mint annak idején az 1980-as
— utalt Farkas Bertalan többek között a kutatásainak köszönhető Pille nevű sugárzásmérőre, melyet mind a mai napig használnak a világűrben. Kapu Tibornak a jövő évben 14 napja lesz rá, hogy minden kísérletet elvégezzen és eredményeivel visszatérjen a Földre.
Amíg vissza nem jössz a világűrből, addig űrhajósjelölt vagy. Amikor már visszajöttél, akkor mondhatod el, hogy űrhajós vagy
— fejti ki Farkas Bertalan, akit a több mint 4 évtizeddel ezelőtti emlékeiről is kérdeztünk.
Az elképzelés, az az volt, hogy mérnök leszek vagy focista, aztán a végén pilóta lettem. Pilótából pedig űrhajós
— mesélte az űrutazó, aki azt is bevallotta, hogy eredetileg egyáltalán nem akart pilóta lenni, ám a hadseregnél végül beleszeretett a repülésbe és szembejött vele egy soha vissza nem térő lehetőség.
Önkéntes alapon lehetett jelentkezni a válogatásra és engem is beválogattak. Mondtam a családnak — a szüleimnek és a feleségemnek, hiszen akkor a kislányom még olyan kicsi volt, hogy fel sem fogta —, hogy ha már egyszer rajta vagyok a listán, legalább hadd próbáljam meg, hiszen ez óriási kihívás az ember életében. Először nem örültek neki, de aztán elfogadták. Aztán valahogy fönt maradtam a rostán. Mindig mondtam is, hogy na, majd most fogok kiesni, na, majd a következő teszt során... Aztán végül nem estem ki. A család szerencsére kint lehetett velem Csillagvárosban, ami óriási dolog, hisz volt egy háttér, ami iszonyú fontos.
Végül Farkas Bertalan lett az első számú jelölt, néhai Magyari Béla pedig a tartalékosa. Az első magyar űrhajósnak rengeteg szép közös emléke van Magyarival, ugyanis együtt vettek részt Csillagvárosban a hosszú ideig tartó kiképzésen, melyre családjuk is elkísérte őket.
Magyari Béla, aki a program keretein belül szintén megkapta a kiképzést, sajnos már nincs köztünk. Én vele és a családjainkkal voltam Csillagvárosban, így rengeteg szép közös emlékünk van. Mindig szeretettel gondolok rá. Mikor a kiképzésünk alatt Kubaszov parancsnok nem tudott eljönni Csillagvárosba és nem vele repültünk, akkor egyből szóltam Bélának, hogy "gyere, Béla, repüljünk együtt!". Annyira szerettek bennünket Csillagvárosban, hogy bekapcsolták miattunk a rendszereket és mi ketten repültünk Bélával. Megcsináltuk az összekapcsolási műveletet, a visszatérést. Na, ilyesmire a fiúknak most biztos nem lesz lehetőségük, hiszen ma már jóval feszesebbek a szabályok
— fejtette ki a kozmonauta, akinek rengeteg űrhajós barátja van a világ minden pontján. Mostanában sokan meg is keresik és megkérdezik tőle: Na, segíted a magyar űrhajósokat? Farkas Bertalan válasza erre mindig az, hogy már hogyne segítené őket, hiszen mégiscsak ő az egyetlen magyar ember, aki átélte az űrutazás csodálatos élményeit!
Ahogy beszállsz az űrhajóba, attól a pillanattól kezdve minden egyes másodperc megmarad élményszerűen. A súlytalanság miatt a közlekedés nagyon más. Nem úgy van, hogy az ember fogja magát és lépked és megy ide-oda, ahogy lent a földön megszokta. Egyszerűen repülni kell, lebegni, és az egy csodálatos dolog
— magyarázta az első magyar űrhajós, aki hozzátette: csodálatos érzés volt letekinteni a Földre és elképzelni, hogy épp 6,2 milliárd ember sétálgat a bolygón. A kozmonauta arról is mesélt lapunknak, hogy nem volt könnyű megbirkózni azzal a hírnévvel, ami visszatérésekor a nyakába zuhant.
Nem volt egyszerű, tudniillik millió meghívást kaptam. Szétszedtek az emberek. Előfordult, hogy egy bevásárlóközpontból teherlifttel menekítettek ki
— emlékezik vissza az űrkutató, aki mind a mai napig nagy örömmel gondol vissza a 44 évvel ezelőtti élményeire és örömmel osztja meg azokat a fiatalabb generációkkal.
Hihetetlenül büszke vagyok arra, hogy még mindig sokan kíváncsiak rám. Rendkívüli érzés több száz csillogó tekintetű gyereknek előadást tartani. Volt olyan 6-7-8 éves kisgyerek, aki elmagyarázta nekem, hogy mit jelent a gravitáció és a súlytalanság. Megkérdeztem tőle: honnan tudod? Mondta, hogy a nagypapája mesélt neki róla és ő utánanézett, mert érdekelte. Hozzátette: Berci bácsi, örülök, hogy mi most barátok lettünk. Hát van ennél szebb dolog a világon?
— idézte fel a szép emléket Farkas Bertalan, aki maga is nagyszülő. Unokái rendkívül büszkék rá, hisz hányan mondhatják el a nagyapjukról, hogy járt a világűrben? Az űrutazó nagypapa szerint unokái rendkívül tehetségesek, így még az sem kizárt, hogy nagypapájuk nyomdokaiba lépnek. És hogy mit üzen azoknak, akik egyelőre még csak álmodoznak az űrutazásról?
Álmodjanak. Próbálkozzanak. Merjenek. Törekedjenek. Tanulás, sport, nyelvek ismerete. Enélkül nem működik
— zárta a híres magyar.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre