A háborút nem lehet kizárólag a csatatéren megnyerni.
Vadim Szkibitszkij, az ukrán katonai hírszerző szolgálat (HUR) tábornoka nehéz harctéri helyzetre számít, úgy véli, hogy a háborút már nem lehet egyedül a csatatéren megnyerni – írja a Focos.de. Az eredetileg az Ecomistnak nyilatkozó Szkibitszkij szerint a harctéri helyzet Ukrajna szempontjából most nehezebb, mint az orosz támadás kezdetekor, és egyre rosszabb lesz.
Az orosz erők a februárban elfoglalt Avdiivkától nyugatra nyomulnak előre, s csapataik elérték a stratégia fontosságú Chasiv Yar külvárosát. „Valószínűleg csak idő kérdése, hogy ez a város is elesik, mint Avdiivka, amelyet februárban az oroszok rommá lőttek” – mondta a tábornok. „Természetesen nem ma vagy holnap veszik be Chasiv Yart, de minden a tartalékainkon és az utánpótlásunkon múlik.”
Ukrajna messze van attól, hogy stabilizálja a helyzetet, miközben Oroszország „mindent megtesz” a jelentős győzelem érdekében. A tábornok szerint az orosz hadsereg már nem az az arrogáns szervezet, mint 2022-ben, hanem „egységes alakulatként, világos tervvel és egységes parancsnokság alatt működik”.
A hírszerzés főnöke a jövőre nézve azt gyanítja, hogy Oroszország támadásra készül az ország északkeleti részén fekvő Harkov és Szumi régiók ellen. Az időzítés az ukrán védelem erejétől függ Donbászban. Feltételezi azonban, hogy a fő orosz hadművelet „május végén vagy június elején” kezdődik.
Szkibitszkij úgy véli, ha Ukrajnának sikerülne is visszaszorítania az orosz erőket az egyre távolodó határaihoz, ez nem zárná le a háborút. Az ilyen háborúknak csak szerződésekkel lehet véget vetni.
Jelenleg mindkét fél azon van, hogy megtalálja a „legkedvezőbb álláspontot” a lehetséges tárgyalásokhoz. Úgy becsüli azonban, hogy az érdemi tárgyalások legkorábban 2025 második felében kezdődhetnek meg. Hozzátette: ezt követően lehet elkezdeni a béketárgyalásokat, amelyek végén kiderül, hogy milyen béke születik.
Érdekes módon, Szkibitszkij álláspontja végső soron közel áll a magyar kormány álláspontjához, hogy ezt a háborút „minden józan számítás szerint” nem lehet megnyerni, ezért is van szükség mihamarabbi tűzszünetre.
Az ukrán tábornok persze nem azt mondja, hogy azonnali tűzszünetre lenne szükség, ő parancsot teljesít, és nyilván mindent megtesz a katonai helyzet Ukrajna javára történő megváltoztatására, ugyanakkor látja, hogy ennek a folyamatnak egyszer véget kell vetni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre