Pókok lepték el a Mars felszínét, hátborzongató látványt nyújtottak

Az Európai Űrügynökség szondája küldött fotókat róluk.



Megosztás
Szerző: Piréz
Létrehozva: 2024.04.27.
Mars űrkutatás csillagászat

Az Európai Űrügynökség ExoMars űrszondája különleges, pókszerű formációkat észlelt a Marson. A LiveScience tudományos portál szerint azonban ezek a hatalmas, ízeltlábúakra emlékeztető képződmények nem élőlények, hanem jégformációk

Fotó: Európai Űrügynökség

A vörös bolygón a napfény hatására a szén-dioxid-rétegek alján lévő jég gázzá alakul, felhalmozódik, és olyan erővel tör a felszínre, hogy akár egy méter vastag jégtáblákat is el tud roppantani. A gáz port és homokot hoz magával, óriási szökőkutakat hozva létre, amelyek anyaga a talajra visszahullva sötét foltokat alakít ki. A kisebb képződmények 45 méter, a nagyobbak akár 1 kilométer szélesek is lehetnek, tehát ha tényleg pókok volnának, valódi óriások lennének.

Az, hogy az emberek gyakran ismerős formákat vélnek felfedezni a Marson és másutt is, egy pareidolia nevű pszichológiai folyamatnak köszönhető, emiatt látunk bele például állatokat a felhőkbe. Ennek evolúciós okai vannak, mivel ez segített az őseinknek gyorsan kiszúrni a rájuk leselkedő veszélyeket, mint például egy kígyót vagy mérgespókot, ami növelte a túlélésük esélyét. 

A Földön az évmilliók során rengeteg hatalmas állat élt, melyek nagy része azonban kipusztult: a ma ismert legnagyobb élőlény az akár 33 méteresre és 150 ezer kilogrammosra is megnövő kék bálna. A valaha élt legnagyobb szárazföldi állat a patagotitán volt, amelynek maximális hosszúsága 37 méteres lehetett, és becslések szerint 70 tonnát nyomhatott, ami nagyjából 10 afrikai elefántnak felel meg.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás