Hát ez meg mit keres itt a Ferenc téren?!

A főváros egyik leghangulatosabb terén húsvétkor egy mobilvécé díszelgett. Senki sem tudja, miért, hogyan került oda. A Metropol utánajárt a kilencedik kerületi ízléstelenségnek.



Megosztás
Szerző: Oszlányi Gyöngyvér
Létrehozva: 2024.04.03.
Módosítva: 2024.04.03.
Ferencváros Ferenc téren ToiToi toilet

A húsvéti ünnepek előtt Budapest IX. kerületének egyik impozáns terére elhelyeztek egy mobilvécét, adta hírül a környék egyik lakója a kerület közösségimédia felületén, az alábbi kérdéssel:

Mit keres egy mobil vécé a tér közepén? Fotó: Facebook

Vajon miért kellett budit állítani a Ferenc tér kellős közepére?

– találgatnak a közösségi oldalon tanácstalanul a kerület lakói. Krisztina egyenesen felháborodásának adott hangot:

Rettenet! Ez reprezentálja az elmúlt 4 év városvezetését.

Azért sem értik, miért volt erre szükség, mivel az ideiglenes illemhelyiségtől 25 lépésre áll az 1895-ben épült és az eredeti tervek alapján korábban felújított mosdó. Azt is többen felvetették, miért nem tájékoztatták a környék lakóit.

Ha már mindenképpen napokkal előbb és pont az ünnepi hétvégén kellett a térre helyezni egy mobil vécét, egy hivatalos tájékoztatás a hirdetőtáblákra is elfért volna, hogy mi az oka a telepítésnek és várhatóan meddig tartanak a munkálatok, amelynek ez a kiszolgáló eszköze

– nehezményezte Judit. Volt, aki inkább viccesen fogta fel a dolgot:

Lehet, hogy a nyuszi Toita!

Brigitta is inkább humorral próbálkozott:

Nem is vécé, hanem időutazni lehet benne abba az időbe, amikor csak  a bátrak közelítették meg a teret. Valaki próbálja már ki.

A Ferenc térre kihelyezett mobilvécé látványa az itt élők ízlése ellen való Fotó: Oszlányi Gyöngyvér

 

Arra a kérdésre, miért a tér közepén helyezték el ezt az építményt, szintén születtek humoros válaszok:

Hogy minden irányból egyenlő távolságra legyen

– indokolta Erika. De a hozzászólók azt már közel sem találták viccesnek, hogy a játszótér közelében kifejezetten zavaró egy ilyen építmény. Dénes legalább tudni vélte, miért került oda a mobilvécé:

Sajnos nem jó helyre tették le a vécét! Az ünnepek után munkálatok kezdődnek. A tér szélén lévő gáztartályt fogják javítani, az akkori munkások fogják használni.

Ez rendben is volna, de miért oda kellett tenni, ahol gyerekek játszanak, elcsúfítva a teret? Péter az illetékes hatóságoknak azt javasolta, hogy helyezzék át a mobilvécét:

Esetleg lehetne jelezni az illetékeseknek, hogy a tér szélén talán jobb helye lenne? Nem hiszem, hogy a munkások örülnének a közönségnek és várhatóan a játszótéri szülők sem lesznek lelkesek

– vélekedett. Többen asszociáltak a hírhedt Pikó-ügyre, ami pár hónapja történt a II. János Pál Pápa téri közvécékkel kapcsolatosan.

A Metropol munkatársa megkereste a polgármesteri hivatalt, ahol azt mondták, a vécéügy nem rájuk tartozik. Megpróbáltunk a helyszínen is tájékozódni, a téren dolgozókat kérdeztük, mit tudnak erről. Egyikük azt válaszolta, hogy nem kapott semmilyen tájékoztatást, miért helyezték a vécét a térre. Egy környéken élő idősebb ember úgy tudja, egy építkezést kezdenek majd valamikor el, de konkrét információt ő sem tudott.

Az ízléstelen mobilvécének tehát egyelőre nincs gazdája, a ferencvárosi önkormányzat pedig nem izgatja magát a lakók miatt. 

Régi, patinás, felújított térről van szó

A Ferenc tér az 1838. évi árvíz óta szerepel a pesti térképeken, s az elmúlt 186 év alatt számos alkalommal kapott új arculatot. Volt, amikor a legszegényebbek élettere volt földszintes házaival, máskor tankok vonultak keresztül, a fákat eltaposva, de ártatlan civileket is temettek ide a forradalom idején. Manapság az egyik leghangulatosabb fővárosi térként él a köztudatban.

Itt lakott József Attila is, a Ferenc tér 11. számú ház negyedik emeletén.

Itt működött a főváros egyik legkisebb filmszínháza a két világháború között, ahol József Attila édesanyja takarított és testvérei közül Jolán jegyszedő volt, fiatalabb nővére, Etelka cukorkát árult és a költő gyerekként vizet kínált a mozi vendégeinek.

A tér híres volt abban az időben József Attila tyúkjáról is, amit gyerekként egy spárgán sétáltatott. A környéken lakó fiúk ezért állandóan csúfolták őt, így Attila megpróbált megszabadulni a a tyúktól. Amikor elhagyta valahol a szárnyast, az jól ismerte a hazavezető utat és hazatotyogott.

Az 1956-os forradalom idején a tér különösen fontos szerepet kapott. A harcokban elesett forradalmárokat és civileket temették el a tér közepén.

A rendszerváltás után, a kilencvenes években a környék a középső-ferencvárosi tömbrehabilitáció eredményeként teljesen megújult. A Ferenc tér rendezése pedig a 2000-es évektől kezdődött, több ütemben. Új futópályát, modern játszóteret, díszkutat és sok zöldfelületet kapott. 

Legfontosabb épülete az 1895-ben épült nyilvános vécé, amelyet az eredeti tervek alapján újítottak fel.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás