Jön az óraátállítás: nem csak az embereket viseli meg, erre figyelj állattartóként

Idén március 31-én, húsvétvasárnap indul a nyári időszámítás. Ekkor hajnali 2-kor 3-ra állítjuk előre az órát, így veszítünk hatvan percet az éjszakánkból. Az embereket megviseli a kényszerű változás, most azonban az is kiderült, milyen hatással van a nyári időszámítás az állatokra.



Megosztás
Szerző: GUY
Létrehozva: 2024.03.20.
Módosítva: 2024.03.20.
óraállítás bioritmus nyári időszámítás háziállat

Nem csak az emberek érzik meg az óraátállítás hatásait: a háziállatok is érzékelik, hogy valami megváltozik ilyenkor. A kutyák és a macskák természetesen nem tudnak órát olvasni, de – akárcsak az embereknek – nekik is van egy belső órájuk, amelyet az anyagcsere-folyamatok és a hormonális ingadozások irányítanak.

Elsősorban a gazditól függ, hogy a házi kedvencek mennyit éreznek meg az óraátállításból / Fotó: Kübra Doğu / Pexels (illusztráció)

Megszokásból élik mindennapjaikat

A kutyák és a macskák is a szokások szerint élik az életüket. Vagyis hatással van rájuk a gazdájuk napi rutinja, így pedig közvetve az óraátállítás is. A házi kedvencek pontosan tudják, hogy mikor van etetés, vagy például azt is, hogy mikor szabad kimenniük elintézni kisebb-nagyobb dolgukat. Ha ez az óraátállítás miatt megváltozik, akkor az állatok bioritmusának is alkalmazkodnia kell ehhez, ami eltarthat néhány napig. Nem árthat odafigyelni arra is, hogy ha például a kutyák egy órával később kapják meg az ételt, akkor türelmetlenek lesznek.

Állatainknál ne rögtön egy órával változtassuk meg az etetések és egyéb programok időpontját, hanem próbáljuk fokozatosan, 10 percenként behozni az egy órát. Így körülbelül egy hét alatt tudnak teljesen átállni és könnyebben hozzászokni a nyári időszámításhoz. A házi madarak (papagájok, kanárik) esetében más a helyzet: őket kevésbé viseli meg az óraátállítás, mivel ők a napkeltéhez és a sötétedéshez igazodnak – gazditól függetlenül.

A vadon élő állatokkal más a helyzet

A szarvasok például előszeretettel vándorolnak pirkadatkor vagy alkonyatkor, mert ez megvédi őket a ragadozóktól. Az óraátállítás miatt pedig a reggeli forgalom hirtelen újra félhomályba borul, így a csúcsforgalomban több a vadbaleset is, szóval óvatosan az utakon az óraátállítás utáni reggeleken is!

A teheneknek nem tetszik

Németországban megfigyelték, hogy a teheneket teljesen összezavarja az a tény, hogy gondozóik egy órával később fejik meg őket. Hosszú ideig csak kevesebb tejet adnak, míg fel nem veszik az új időszámítás ritmusát.   

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás