Január 30-a nemcsak a diákoknak, de a pedagógusoknak is egy fontos dátum. Mutatjuk, hogy a diákok közül kiknek van különös okuk az izgalomra.
Január 30-án még pótolható a középfokú írásbeli felvételi vizsga azoknak, akik a január 20-ai vizsgán nem tudtak részt venni, és erre alapos az indokuk. Ez a 9. évfolyamra és a hat és nyolc évfolyamos gimnáziumokba jelentkezőket érinti leginkább. Ugyancsak január 30-ig kell, hogy minden pedagógus megkapja az értesítést arról, pontosan mekkora béremelést kapott. Február elején pedig valamennyi tanár a számláján is látni fogja a megemelt fizetését – ígérte meg Rétvári Bence államtitkár egy korábbi sajtótájékoztatón. Az államtitkár egyúttal azt is megemlítette, hogy a mostani a valaha volt legnagyobb fizetésemelés: februártól a pályakezdők legkisebb bére gyakornokként bruttó 528 000 forint lesz.
Ifjabb Rubik Ernő ugyanis 1975. január 30-án adta be szabadalmi kérelmét a Rubik-kockára. Az első modell még nem működött, és 2×2×2-es méretű volt. A szabadalmat végül csak 1977. december 31-én kapta meg. Ezt követően 1980-ban a bűvös kockát Rubik-kockára nevezték át, és csak Magyarországon hozzávetőleg egymillió darabot vettek belőle. Ezzel párhuzamosan indult a külföldi terjesztése is, az amerikai Ideal Toy játékcégen keresztül. Nagyon rövid idő alatt elterjedt és vált népszerűvé az egész világon, 1982. június 5-óta pedig kétévente megrendezésre kerül a Rubik-kocka-világbajnokság is. A Rubik-kockát ma a legnagyobb magyar találmányok között tartják számon. Matematikusok szerint 20 forgatásból bármilyen összekevert állapotából ki lehet rakni.
Rudolph Wurlitzer német hangszerkereskedő, hangszer- és zenegépgyáros 193 éve ezen a napon a szászországi Schöneckben született, majd 1853-ban Amerikába költözött, ahol kezdetben Németországból hozott hangszerekkel kereskedett, majd Cincinnatiban The Rudolph Wurlitzer Company néven gyárat alapított, ahol később három fia, Howard, Rudolph és Farny is dolgozott. Eleinte katonai zenekarok, majd színházak és körhinták számára készítettek hangszereket. 1889-ben helyezték üzembe az első pénzbedobással működő, automata hangszert (zenegépet), amit később a gyártó cég alapítójának neve után „wurlitzer”-nek neveztek el.
A Magányos hegy kincsei – Évezredes történetek a Somló-hegyen címmel új kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Múzeumban 2024. január 30-án. A tárlat a Somló-hegyen zajló legújabb régészeti kutatások eredményein és a magyar régészet hőskorából származó felfedezéseken keresztül mutatja be a Somló-hegy késő bronzkori és kora vaskori világát, a hegyet uraló harcosok szokásait, és a két korszak kivételes tehetségű fémműves mestereinek legszebb alkotásait. A tárlat az állandó kiállításra megváltott és/vagy full house jeggyel látogatható 2024. március 28-ig, a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében.
A lepra kórokozóját 1873-ban Gerhard Hansen norvég orvos izolálta. A betegséget korábban már legyőzöttnek hitték, azonban még ma is 10-12 milliós nagyságrendben jelentkezik világszerte, csak az Egyesült Államokban évente körülbelül 100 új esetet regisztrálnak. 1982 óta gyógyszer-kombinációval gyógyítható, de a kezelés hosszadalmas és költséges. Európa egyik utolsó leprás kolóniája Kréta szigetén volt, ami 1957-ben zárt be.
Kedden a derűsebb és a tartósan rétegfelhős, párás területek váltakoznak majd. Cserébe viszont sehol nem lesz csapadék. Reggelente továbbra is lehet gyenge fagy, délutánonként pedig marad a hétfőihez hasonló, 6-7 fokos érték. A fővárosban a köpönyeg.hu előrejelzése szerint napsütéses, kissé felhős idő mellett 6 fok várható napközben.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre