A magyar származású és itt diplomázó amerikai tudósnak 39 szabadalma volt, az utolsót 90 éves korában jegyeztette be. Ezek közül az egyik egy szolár rendszer volt, ami a nap energiáját hasznosította.
Dr. Telkes Mária magyar származású amerikai tudós, feltaláló, a napenergia kutatásának egyik úttörője 1900. december 12-én született Budapesten. A budapesti tudományegyetemen szerzett matematika–fizika szakos tanári diplomát, majd 1924-ben nagybátyja, a clevelandi magyar konzul vitte magával Amerikába. Itt először a clevelandi városi klinikán helyezkedett el, ahol egy fényelektromos készüléket szerkesztett, ami alkalmas volt az emberi agy energiakisugárzásait regisztrálni. 1939-től a massachusetts-i Technológiai Intézet tanáraként a Nap energiájának hasznosításával foglalkozott. 1948-ban a tervei alapján építették fel az első napenergiával fűtött kísérleti házat Doverben, Boston közelében. Első napházát továbbiak követték. 1950-ben az intézet őt nevezte ki a napenergia hasznosításával foglalkozó kutatások élére. Összesen 39 szabadalom fűzódik a nevéhez, az utolsót 90 éves korában jegyezték be. A tudós 95 éves korában Budapesten hunyt el. Halála után örök emléket állítottak neki az Amerikai Feltalálók Dicsőségtermében.
Méghozzá 1959. december 12-én a Florida államban lévő Sebringben, az Egyesült Államok egyik legrégebbi versenypályáján. Ez volt az 1959-es Formula–1-világbajnokság zárófutama, és egyben az első Amerikai Nagydíj. A versenyt Bruce McLaren új-zélandi autóversenyző nyerte egy Cooper gépkocsival.
Frank Sinatra többszörös Grammy- és Oscar-díjas, olasz származású amerikai énekes, zenész, színész 1915. december 12-én született Hobokenben (New Jersey, USA). Teljes nevén Frank Albert Sinatra egyike volt a legkelendőbb előadóknak a világszerte több mint 150 millió példányszámban elkelt lemezeinek köszönhetően. Gyakran emlegetik mint A Hangot.
Müller Péter Iván, vagy ahogy sokan ismerik: Sziámi, költő, filmrendező, énekes december 12-én ünnepli 72. születésnapját. Az előadó az URH, a Kontroll-csoport, a Sziámi-Sziámi, a Sziámi Ultrarock, a Sziámi TAO együttesek tagjaként mintegy 150 dal szövegét írta és adta elő, de rádióriporterként és szerkesztőként is sokan ismerhetik.
Antall József történész és politikus, az MDF elnöke, miniszterelnök 1993. december 12-én, hosszú betegség után, 61 éves korában halt meg. Ifjabb Antall József Tihamér a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett 1954-ben történelem–magyar szakos középiskolai tanári szakon, majd 1962-ben levéltáros, könyvtáros és muzeológus, 1968-ban bölcsészdoktori oklevelet szerzett. Az 1980-as évek végén újította fel politikai tevékenységét, 1988-tól a Magyar Demokrata Fórum (MDF) rendezvényein, az FKgP és a Kereszténydemokrata Néppárt újjászervezésében vett részt, szeptemberben az MDF alapító tagja lett. 1989-ben az MDF elnökévé választották, 1990-ben pedig ő lett a Magyar Köztársaság miniszterelnöke. Kormányzása alatt Magyarország visszanyerte szuverenitását, befejeződött a szovjet csapatok kivonása az országból, kialakult és megszilárdult a demokratikus politikai intézményrendszer, Magyarországot felvették az Európa Tanácsba és társult az Európai Közösséghez. Halála után Boross Péter belügyminisztert nevezték ki miniszterelnökké.
Kedden is marad a borongós idő többfelé párával, ködfoltokkal és néhol kisebb eső is előfordulhat a köpönyeg.hu előrejelzése szerint. Az ország nagy részén és a fővárosban is 5-7 fok köré melegszik a levegő, a szél 17 km/h-s lesz, a csapadék mennyisége pedig 1 mm körül alakul majd.
Az Antonio Salieri és Wolfgang Amadeus Mozart különös kapcsolatáról szóló darab főszerepeiben két kiváló művészt láthatnak az érdeklődők: Salierit Ötvös András alakítja, Mozart bőrébe ifj. Vidnyánszky Attila bújik. A Hegedűs D. Géza rendezésében megvalósuló előadás a világ egyik egyetemes kérdésére keresi a választ, méghozzá a tanult mesterség és a páratlan tehetség viszonyrendszerének és egymás melletti létezésének részleteire. További információk az előadással kapcsolatban itt találhatók. Az előadás 19 órakor kezdődik a Pesti Színházban.
Katona Csaba történész izgalmas helytörténeti programsorozata, a Hatker hatkor december 12-i eseményén arra keresik a választ, hogyan alakultak ki az ünnepekhez kapcsolódó szokások hazánkban, és hogyan jelentek meg ezek Terézvárosban a 19. és a 20. században. A programnak az Eötvös10 ad otthont, további részletek pedig itt olvashatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre