A versenyzőknek egyebek mellett kalácsot is kellett fonniuk, sőt hamburger készítése is szerepelt a feladatok között.
A lengyelországi szakmák versenyén, azaz a szakmák Európa-bajnokságán, az EuroSkills Gdansk 2023 versenyen idén először indult magyar pék. A különleges megmérettetés az egész magyar csapatnak sikereket hozott. Skultéti Zita pék versenyző pedig a WorldSkills versenyre is részvételi jogot szerzett.
Az EuroSkills 3 versenynapból tevődik össze, melynek idén a lengyelországi Gdansk adott otthont. A pék versenyszám esetében a verseny feladatainak 70 százaléka volt előre ismert. A maradék 30 százalékkal a helyszínen szembesültek a résztvevők. Skultéti Zita képviselte Magyarországot, aki az első hazai pék versenyző volt. A 12 indulóból a 9. helyezést érte el, és elnyerte a jövő évi WorldSkills versenyen való részvételi jogot is. A versenyfeladatok között szerepelt többek között a kalácsfonás, a töltött briós, a magvas kenyér, a bagett, a croissant, az édes torta, a quiche és a hamburger készítése.
Az eredménnyel meg vagyok elégedve. Nagy örömmel tölt el a többi versenyző eredménye is. Büszke vagyok magamra, hogy egy olyan utat járhatok végig, amit eddig még más szakmámbeli nem
– árulta el a Metropolnak Skultéti Zita, aki a 9. helyet és részvételi jogot nyert, majd hozzátette:
Ezt a tudást felhasználva továbbviszem a jövő évi WorldSkillsre, ami Lyonban, Franciaországban lesz.
Zita felkészítői szintén büszkék a magyar tehetségre:
Tekints magadra úgy, mint egy úttörőre, aki a magyar pékképzést bevezette a nemzetközi porondra.
Zita amellett, hogy büszke, nagyon hálás is:
Köszönöm a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának, a WorldSkills Hungary csapatának, felkészítőmnek Stark Ernőnének, szakértőmnek Zsemberné Egervári Erikának. (…) Köszönöm nekik, hogy elindulhattam ezen a csodálatos úton.
Zita a 2022. júniusi előválogatón 1. helyet ért el, így jutott ki a nemzetközi versenyre. A felkészülése része volt, hogy több versenyen is részt vett a nagy megmérettetés előtt.
Az ember mindig merjen nagyot álmodni, és tegye meg a következő lépést a céljai felé
– osztotta meg sikerének titkát a Metropollal Skultéti Zita.
Az Európa-bajnokságon 32 országból több mint 600 fiatal szakember mérte össze tudását 43 versenyszámban. Magyarország a megmérettetés 22 versenyszámában, 26 versenyzővel, 22 szakértővel, 3 csapatvezetővel (team leader) és 3 delegálttal indult. A hazai csapat ebből a 22 versenyszámból 17 szakma esetében éremmel zárta a versenyt. Magyarország az Európa Legjobbja cím mellett, öt arany-, egy ezüst-, négy bronzérmet és hét kiválósági érmet hozott haza az EuroSkills 2023 versenyéről, összesítésben pedig második lett Svájc mögött.
Darabos Lili 2022-ben indult először a WorldSkills versenyen, és akkor sikeresen elhozott egy 4. helyezést, valamint egy kiválósági érmet.
Idén az EuroSkillsre már nagyobb tapasztalattal érkeztem. Két év felkészülés után, rengeteg szakértővel együtt dolgozva sajátítottam el a versenyzéshez szükséges tudást
– mondta Lili, aki a 3. helyezést érte el az idei versenyen.
Úgy érzem, nincs megállás, és még nagyon sok tudás és energia van bennem a későbbiekre. A célom egyelőre az, hogy minél több tudást és tapasztalatot szerezzek. Novemberben pedig megcsinálom a kozmetikus mesterképzést, mely után igazi mesterkozmetikussá válok!
– osztotta meg terveit a szépségápoló versenyző.
Hidvégi János webfejlesztő kategóriában indult a versenyen, melyre Sisák Zoltán készítette fel. A kitartó munkának köszönhetően János végül aranyérmet szerzett.
A sikerem mögött komoly szakmai tudás, elkötelezettség, és kitartó munka állt. Nagyban köszönhetem ezt Sisák Zoltánnak, aki a mentorom volt az elmúlt másfél évben. Zoltán iránymutatása, a részletes és strukturált felkészülési terv, valamint a kritikus visszajelzések mind-mind hozzájárultak a sikeres versenyszereplésemhez. Az is kiemelten fontos volt, hogy mindig sikerült motiváltan és összpontosítottan maradnom, különösen a felkészülési időszakban
– árulta el Hidvégi János.
Lakos Bence szoftverfejlesztőnek ez volt a második versenye a korábbi, koreai megmérettetés után.
Szirják Csabával – a szakértőmmel – kiválósági érmet hoztunk haza. Idén a második helyet sikerült elérnünk. Az EuroSkillsre hasonló módon készültünk, mint az előtte lévő versenyre. Leginkább a feladatok alapelemeire bontásával foglalkoztunk és ezeket gyakoroltuk, felhasználva az előző évek feladatait
– árulta el Bence, majd hozzátette:
A felkészülés az MKIK és a HTTP alapítvány támogatásával történt a versenyt megelőző fél-egy évben, így külföldi versenyeken is részt tudtunk venni. A horvátországi felkészítő versenyen az első helyet sikerült elnyernünk.
A hazai versenyzők sikereit mi sem bizonyítja jobban, mint hogy nemzetközi szinten is keresik őket:
A verseny és az azt megelőző felkészülés előtt is dolgoztam már külföldi, illetve magyar cégeknek. A többi volt versenyzőhöz hasonlóan segíteni fogom a jövőben versenyzőket a felkészülésben.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre