1999-ben tártak fel egy sírt Anglia partjainál, benne egy több ezer éves csontvázzal, ám a kutatók sokáig nem tudták eldönteni, egyáltalán férfi vagy nő volt-e a sírban eltemetett személy. Nemrégiben sikeresen megoldották a rejtélyt: egy nő holttestét temették el a sírban.
Valamikor az időszámításunk előtti első század első felében titokzatos egyént temettek el egy kis szigeten Anglia partjainál, néhány egyedülálló sírtárgy társaságában. 1999-ben fedezték fel a holttestet, de a mellette talált kard és a tükör miatt – amelyeket jellemzően férfi és női sírokhoz is kapcsolnak – a kutatók sokáig nem tudták eldönteni az illető nemét – írta a IFLScience.
Maga a csontváz állapota is erőteljes romlásnak indult, ami csak tovább nehezítette a kutatók dolgát, így a beazonosítás sokáig lehetetlen feladatnak bizonyult. A Scilly-szigeteken található ősi temetkezési hely újbóli meglátogatása során azonban a kutatóknak a fennmaradt fogzománc elemzése alapján végül sikerült megállapítaniuk, hogy a sír lakója egy nő volt.
Miután ezt a kérdést tisztáztak, a kutatókat a sírban fellelt tárgyak kérdése kezdte el izgatni. Ehhez fogható harci tárgyak – mint amilyen a kard és a pajzs – kombinációját egész Nyugat-Európa egyetlen vaskori sírjában sem sikerült eddig fellelniük.
A fegyverről szóló tanulmány szerzői arra alapoznak, hogy a sírban eltemetett személy részt vehetett valamilyen csatában, esetleg a harci tárgyak a saját, személyes holmijai részét képezték.
Egy ilyen kis szigeti közösségben egyértelműen előnyös, ha minden cselekvőképes egyén fegyverrel tudta védelmezni a települést, amennyiben azt támadás érte. Ilyen körülmények közt mindkét nemnél értékelhető lehetett a harci képességben való jártasság
– fogalmazták meg gondolataikat a kutatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre