Míg a pilonon álló kandeláberek, és az eredeti Széchenyi-kandeláberek is kaptak külső védőborítást, a háromágú világítóoszlopok lámpafejei „csupaszon” állnak a hídon.
Felemásra sikerült a Lánchíd kandelábereinek felújítása. Míg a parton álló 4 eredeti Széchenyi-kandeláber, és a híd közepén álló 8 pilon kandeláber lámpafeje is kapott búrát, a 32 darab háromágú kandeláber feje „csupaszon” áll a hídon.
Karácsonyék a híd felújításakor a hídkandeláberek 1914-es megjelenésének pontos rekonstrukcióját tűzték ki célul. A korábbi egyágú kandelábereket leszerelték, majd legyártatták az eredeti, háromágú kandelábereket, amik már korszerű és energiatakarékos LED-izzókal kerültek vissza a hídra.
Első ránézésre valóban ugyanolyanok, mint az 1914 és 1945 között hídon álló kandeláberek, ám egy aprónak egyáltalán nem nevezhető eltérés akad. Karácsonyék ugyanis lespórolták a kandeláberek lámpafejeinek üvegborítását. A kékesszürkére festett világítóoszlopok „csupaszon”, búra nélkül állnak a hídon. A korabeli fotókon azonban jól látszik, hogy az akkori lámpafejeken volt üvegborítás, egységesen minden hídon álló kandeláber kapott védelmet. Sőt! A híd felújításának megkezdése előtt az egyágú kandeláberek lámpafejeinek is volt üvegborítása.
Arra egyelőre nincs magyarázat, hogy Karácsonyék miért spóroltak a lámpabúrával. Azt minden bizonnyal látniuk kellett, hogy esztétikailag hagy némi kívánnivalót maga után az összehatás.
A híd egyes pontjain állva például egyszerre láthatjuk a pilonon álló kandelábereket, és a háromágú kandelábereket: az egyik lámpafejében van búra, a másikban azonban nincs. Érdekességképpen utánanéztünk az interneten, nem meglepő módon nem is lehet búra nélküli lámpafejet vásárolni.
Íme a videónk:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre