Napok óta tart a kánikula, sorra dőlnek meg a hőségrekordok, az ember azt se tudja, hová bújjon a meleg elől. De vannak, akik megtalálják a módját annak, hogy lehűtsék magukat akkor is, ha nem jutnak ki a strandra.
Már nem is emlékszünk arra, mikor ment a hőmérő higanyszála 20 fok alá, 30 alá is csak ritkán húzódott az elmúlt napokban. Az extrém magas hőmérséklet veszélyezteti az egészséget, különösen a gyermekek, az idősek és a krónikus betegségben szenvedők vannak veszélyben. A hőség az állat- és növényvilágra is rossz hatással van. Alig győzzük a locsolást, nem árt, ha akad segítség.
A szakemberek számos tudnivalót ajánlanak a figyelmünkbe a veszélyek elkerülése érdekében:
* ilyenkor délelőtt 10 és délután 4 óra között kerüljük a közvetlen napsütést, tartózkodjunk árnyékos helyeken,
* könnyű, laza ruházatot viseljünk, lehetőleg pamutból,
* használjunk megfelelő faktorú napvédő krémet,
* fogyasszunk elegendő folyadékot, és ez alatt nem a sört-bort-pálinkát értik, sőt érdemes kerülni az alkoholt,
* ha a városban kell közlekednünk, időről időre térjünk be légkondicionált helyre megpihenni, vagy gondoskodjunk az időszakos lehűlésről,
* ne hagyjunk a zárt autóban se gyermeket, se állatot, de a szomszédot se, mert nagyon gyorsan hőgutát kaphat.
Persze a magyar ember bármilyen helyzetben feltalálja magát, a Ripost videósa pedig 5 pontban foglalta össze, mi is a teendő:
* Megfelelő épülettervezés és energiahatékony technológiák
Az építészeknek és tervezőknek olyan épületeket kell tervezniük, amelyek minimálisra csökkentik a hőmérséklet-emelkedést és optimalizálják a hűtési rendszereket. Az energiahatékony klímaberendezések és szigetelési megoldások használata segíti a hőkomfort fenntartását.
* Közlekedési tervezés és fenntartható közlekedési eszközök
Az okos közlekedési tervezés, tömegközlekedési rendszerek fejlesztése és a fenntartható közlekedési eszközök (például elektromos járművek, kerékpárok) előnyben részesítése csökkenti a légszennyezést és a hőterhelést a belvárosi területeken.
* Tájékoztatás és tudatosság
A lakosságot és az érintett szakembereket is tájékoztatni kell a hőség veszélyeiről és a megelőző intézkedésekről.
* Vészhelyzeti tervek kidolgozása
A városoknak érdemes kidolgozniuk vészhelyzeti terveket az extrém hőségperiódusokra való felkészülés érdekében. Ez magában foglalhatja a hűtőközpontok és vízadagolók kijelölését, valamint a lakosság megfigyelését és támogatását.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre