A térdig érő kátyúk már régóta megkeserítik a helyiek életét. A baloldali városvezetés eközben nem tesz semmit.
Egészen elképesztő állapotok uralkodnak Óbudán a Kőpor köz környékén, valósággal hemzseg a több tíz centiméter mély kátyúktól. Konkrétan a Kőpor közben az útburkolat már balesetveszélyessé is vált, ám ahelyett, hogy helyreállítanák, csupán figyelmeztető táblákat helyeztek ki a legnagyobb mélyedésekbe.
A festői környezetben elterülő luxusövezet állapota már jó ideje komoly fejtörést okoz a helyieknek. Ottjártunkkor az egyik, neve elhallgatását kérő helyi lakos csak nyomdafestéket nem tűrő hangon tudott beszélni az áldatlan állapotokról.
2019-ben az itt lakókkal összefogtunk, az önkormányzat engedélyével megcsináltattuk már egyszer ezt az utat. Akkor mart aszfaltot tettek le, na, most abból ennyi maradt, ami látszik
– mesélte a Metropolnak a férfi.
A borzasztó állapotot stábunk is megtapasztalta, közel félméteres kátyúba botlottunk bele nem egy helyen. A probléma már régóta fennáll, a lakók úgy érzik, hogy az ellenzéki dr. Kiss László által vezetett önkormányzat magukra hagyta őket, és örökké csak ígérget.
A sajtóban korábban úgy nyilatkoztak a téma kapcsán, hogy az utca leszórása tervben van, mind ez idáig azonban egy kapavágás sem történt az ügyben. Aggodalomra ad okot, hogy hiányzik a megfelelő vízelvezetés is, ezért nagyobb esők után mindent elönt a hordalék.
A III. kerület baloldali vezetése korábban a sajtóban azt mondta, hogy szerintük a helyzetet csak a fővárossal közösen, uniós forrásokból lehetne rendesen megoldani, ám az uniós pénzek csúszása miatt erre egyelőre nincs lehetőség.
Természetesen az önkormányzatot mi is megkérdeztük a kialakult helyzet kapcsán.
Hétfő este a kerületi baloldali önkormányzat válaszolt lapunknak. A rengeteg brutális kátyúra nem adnak magyarázatot, azt viszont hangsúlyozták, hogy a vízelvezetés elsősorban fővárosi hatáskör.
Íme a válaszuk:
"A kérdéses utca vízelvezetési problémája igen összetett. Az alapvető gond akkor keletkezett, mikor az előző vezetés – véleményünk szerint szakmailag teljesen hibásan – belterületté nyilvánította a területet. Ebben a térségben a vízelvezetés igen problémás, hiszen meredek utcákról van szó, ahol a földrajzi viszonyok (a kevert, agyagos-homokos talaj, és a meredek lejtők) különösen nehézkessé, ezáltal extrémen drágával teszik a vízelvezetés kiépítését.
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a vízelvezetés fővárosi hatáskör.
Felhívnánk arra is a figyelmet, hogy egyetlen utca vízelvezetése szakmailag nem megoldható. A kérdést csak egyben, az egész Aranyhegyet érintően lehet kezelni. Ehhez olyan nagyságrendű beruházásokat kellene elvégezni (több víztározó létesítése, csatornázás, aszfaltozás, stb) aminek a teljes költsége meghaladja a 100 milliárd forintot. Ez az önkormányzat éves költségvetésének többszöröse.
Egy ilyen fejlesztést kizárólag a Fővárossal közösen Európai Uniós támogatással lehetne reálisan megvalósítani. Sajnos azonban a kormányzat elhúzódó vitája az uniós fejlesztési pénzekről ezt belátható időn belül még ötlet szintjén sem teszi lehetővé.
Az ügy szempontjából az sem mellékes, hogy a kormányzat a mai napig hozzávetőlegesen 15 milliárd forinttól fosztotta meg a III. kerületi önkormányzatot, amellyel véleményünk szerint azt lehetetleníti el tudatosan, hogy komolyabb fejlesztéseket indíthassunk el. Szintén említésre érdemes, hogy korábban létezett a központi költségvetésben földútalap, amelyre azért lehetett pályázni, hogy egy-egy utcát közművesíteni, majd aszfaltburkolattal ellátni lehessen. A kormány ezt is eltörölte, így nincs rá forrás. A gépjárműadót is elvonták, holott annak bevétele éppen az utak kiépítését, karbantartását hivatott kompenzálni.
A környező utcákat akkor aszfaltozták, mikor még a beépítés elkezdődött volna. A Kőpor köz egy részén van aszfaltozás, amit nem az önkormányzat rendelt és olyan silány minőségű, hogy az önkormányzat tervbe vette annak lemaratását, és a helyére murva leszórását. Az eddigi murvaszórást egyébként éppen a lakók heves ellenállása akadályozta meg."
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat
Kommunikációs Osztály
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre