A meteogyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy a brutális forróság miatt ilyenkor sajnos sokkal többen halnak meg. Elmondta azt is, mire érdemes ügyelni.
Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója arról beszélt, hogy komoly hőhullámban van részünk és sajnos ez még folytatódik is, ennek élettani hatásait pedig nagyon komolyan kell venni.
Senkit nem akarok riogatni, de a ténybeli dolgokkal érdemes tisztában lennünk
– hangsúlyozta a meteogyógyász, majd kifejtette:
Nem csak magyarországi viszonylatban, hanem Európa-szerte nagyon alapos és nagy mintavételű kutatások igazolják, hogy az ilyen jellegű hőhullámoknak az a következménye, hogy sokkal többen halnak meg.
A meteogyógyász tapasztalatai szerint 20-25 Celsius-fokban még nincs gond, addig a szervezet le tudja adni az általa termelt hőt. Ellenben ha a hőmérséklet megközelíti vagy meghaladja a 30 Celsius-fokot – különösen, ha a páratartalom is magas –, a szervezetünk nem tud megszabadulni a hőtől.
Ilyenkor a szervezetnek egy másik hőmérséklet-szabályozó vészmegoldása kapcsol be, hogy ne forrósodjon túl, aminek viszont komoly élettani hatásai vannak
– tette hozzá.
Itt már nemcsak a komfortbéli problémákat kell szem előtt tartanunk. A bőrpír, a leégés kockázata mellett még súlyosabb hatásai is vannak a szervezetre az időjárásnak. Amikor a levegő hőmérséklete közel olyan magas, mint a testünké, jóval nehezebben adjuk le a hőt. Ez olyan mértékben felborítja az emberi test természetes hőháztartását, hogy annak súlyos egészségügyi hatásai, sőt kockázatai vannak. Ezek a legrosszabb esetben olyan mértékűek lehetnek, hogy bele is lehet halni.
Elsősorban azok az érintettek, akik eleve érzékenyek az időjárás változásaira. Ők ebben az időszakban még nagyobb veszélynek vannak kitéve
— jegyezte meg dr. Pintér Ferenc.
A következő pár napban többször is számíthatunk arra, hogy 35 Celsius-fok körül alakul a hőmérséklet.
A hőleadás a legalapvetőbb dolog, ami az életben maradáshoz szükséges
— szögezte le a meteogyógyász. Megjegyezte: ilyenkor bekapcsol a szervezet egyik védekező reakciója, az izzadás, ami a párologtatáson keresztül, hőelvonással igyekszik megoldani a szervezetünk hőegyensúlyának a megtartását. Ez komoly terhelést ró az amúgy is terhelt keringési rendszerre. Az erek tónusának ilyenkor át kell alakulnia és a szívre nézve ennek a folyamatnak a fenntartása komoly terhelést jelent.
A meteogyógyász javaslata: tegyünk azért, hogy minél kevesebb hőt termeljünk. Mindenképpen kerüljük a nehéz fizikai munkát és a stresszt. Szabadítsuk meg a testünket a külső hőtől, azaz semmilyen esetben ne napozzunk. Ne nagyon használjuk a sütőt, az is melegíti ugyanis a levegőt. Ezeken felül fontos, hogy elősegítsük a szervezet párolgását, az izzadást. A szokásosnál több folyadékra van szüksége a szervezetnek, lehetőleg vízre. Kerüljük a cukros italokat, az alkoholt és a kávét. Az utóbbi ráadásul erősen vízhajtó hatású, amellett, hogy felpörget, ami újabb hőtermeléssel jár.
Ha erre a néhány apróságnak tűnő dologra odafigyelünk ebben a brutális hőségben, sokat segíthetünk szervezetünknek abban, hogy fenntartsa az egyensúlyt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre