Diákok az Erasmusról: szeretnénk visszakapni ezt a lehetőséget!

A Nemzeti Ifjúsági Tanács petícióval szeretné visszaszerezni az Erasmus programot a magyar alapítványi fenntartású egyetemek számára.



Megosztás
Szerző: KN
Létrehozva: 2023.06.05.
Módosítva: 2023.06.05.
Európai Bizoittság egyetem Erasmus

Az Európai Bizottság kizárná az alapítványi fenntartású egyetemeket az EU által finanszírozott Erasmus és Horizont Európa programból. Ez ellen petíciót indított a Nemzeti Ifjúsági Tanács; azt szeretnék elérni, hogy az egyetemek hallgatói továbbra is jelentkezhessenek Erasmusra. A Ripost  Kovács Pétert, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnökét és néhány diákot kérdezett.

Az Európai Bizottság kizárná a magyar hallgatókat az Erasmus programból Fotó: J_UK

„Először áprilisban indított kampányt önállóan a Nemzeti Ifjúsági Tanács. Az aláírásgyűjtésnek az volt a célja, hogy felhívjuk az uniós döntéshozók figyelmét arra, hogy ezzel a döntéssel 200 ezer fiatal, illetve fiatal oktató eshet el az európai tapasztalatszerzési, tanulási lehetőségektől”

– mondta a Ripostnak a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke.

Nemzeti-Ifjusagi-Tanacs-elnok-Kovacs-Peter
Kovács Péter szerint igazságtalanul esnének el a lehetőségtől. Fotó: Facebook

„Mi azt szeretnénk, hogyha a magyar fiatalok nem esnének egy politikai vita áldozatául”

Amikor az első nagyobb kampányhullám lezajlott, utána szövetségbe hívtuk és együttműködést kezdtünk a tagszervezeteink közül a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, a Doktoranduszok Szövetségével, illetve a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetségével. Arról beszélgettünk, hogyan és milyen módon tudnánk továbblépni, és arra jutottunk, hogy hivatalos formában is eljuttatjuk az Európai Parlamenthez a magyar fiatalok hangját.

A Nemzeti Ifjúsági Tanács május 12-én megkereste a Petíciós Bizottságot.Mi azt szeretnénk, hogyha a magyar fiatalok nem esnének egy politikai vita áldozatául” – tette hozzá Kovács Péter.

„Örülnék, ha végül sikerülne visszakapnunk ezt a lehetőséget”

A lap által megkérdezett diákok egytől egyig azt mondták: szeretnék visszakapni a nemzetközi tanulmányok lehetőségét, és igazságtalannak tartják az Európai Bizottság döntését. Balogh Zsófia, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem hallgatója az agráriumban szeretne majd elhelyezkedni.

Ahhoz, hogy hatékony legyek abban, amit csinálok, nagyon jó lenne, ha kijuthatnék az Erasmusszal külföldre tanulni. Azt vettem észre, hogy elvesztettük a motivációnkat a diáktársaimmal; eddig megvolt ez a lehetőség és mindenkit ösztönzött, hogy lesz majd egy félév, amikor elmehetünk. Örülnék, ha végül sikerülne visszakapnunk ezt a lehetőséget

– fejtette ki véleményét.

Balogh Zsófia szeretne részt venni az Erasmus programban Fotó: Balogh Zsófia

182 ezer diákot érint

Az Erasmus+ felsőoktatási programjai a legnépszerűbb külföldi tapasztalatszerzési és tanulási lehetőségek közé tartoznak. Tavaly közel 10 ezer diák vett részt a magyarországi Erasmus+ programokban. A programok befagyasztása elsődlegesen azokat az intézményeket sújtja, amelyek az e programokban résztvevők 62%-át adnák, vagyis közel 182 000 hallgatót, köztük 30 000 külföldi hallgatót és 18 000 oktatót zárnak el a nemzetközi tapasztalatszerzés esélyétől. 

Az Európai Parlamentben is felszólalnak a magyar hallgatók, oktatók és kutatók

Június 7-én felszólalnak az Európai Parlamentben a magyar felsőoktatási intézmények rektorai, kutatói és hallgatói az Európai Bizottság azon intézkedésével szemben, amely kizárja az alapítványi fenntartású egyetemeket az EU által finanszírozott Erasmus és Horizont Európa programból. A kizárás 180 ezer, az Erasmus ösztöndíjat igénybe vevő hallgatót, 300 ezer magyar és 42 ezer külföldi egyetemi hallgatót érint.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás