Mégsem kell ezreket fizetniük azoknak, akik Ferihegyre igyekeznek, vagy ott szállnak át repülőgépen. A Kúria ugyanis visszamenőleg megsemmisítette a baloldali többségű XVIII. kerület által kiszabott légiutasadót.
Mégsem kell fizetniük azoknak, akik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre igyekeznek vagy éppen transzferre várnak. A Kúria ugyanis – a Fővárosi Kormányhivatal indítványa alapján– január 1-ig visszamenőleg megsemmisítette a légiutasadó kivetését szorgalmazó önkormányzati rendeletet.
Nagy port kavart év végén, amikor a DK-s Szaniszló Sándor polgármester és a baloldali többségű képviselő-testület bejelentette, hogy döntöttek az adónem kivetéséről. Az utazásonként 1000 forintos légiutasadót a reptérről induló és oda érkező, vagy az ott átszálló utasok fizették volna, kivéve a kerületi lakosokat és a kiskorúakat.
„A több önkormányzat illetékességi területéhez tartozó repülőtér esetén a rendelet nem határozta meg, hogy az adóalany adókötelezettséget keletkeztető utazása – érkezése, indulása, transzferje, tranzitja – hol tekintendő végrehajtottnak. Emellett az adófizetési kötelezettség teljesítésének módját, esedékességét, az adómentesség igazolásának módját, a beszedett adó és az adómentességi jogcímek nyilvántartásának és bizonylatolásának szabályait, valamint az adó külföldi pénznemben megállapításának szabályait nélkülöző önkormányzati rendelet jogbizonytalanságot eredményezett az adóalanyok és az adó beszedésre kötelezettek körében” – emelte ki indoklásában a Kúria.
Várható volt, hogy az ügy így zárul, hiszen már a rendelet megalkotásának pillanatában komoly kétségek merültek fel a légiutasadó bevezetésének jogszerűsége tekintetében, amit mi, ellenzéki képviselőként a képviselő-testületi ülésen jeleztünk is. A Szaniszló Sándor vezette baloldali önkormányzat nem járt el kellő körültekintéssel a rendelet megalkotásánál. Nem volt felelősen előkészítve a folyamat, azt a hamis látszatot keltette a kerületi lakosság felé, hogy a légiutasadó bevezetésével reális esélye van a kerületnek évi több milliárd forint bevétel szerzésére.
Ez felelőtlen magatartás és demagóg hangulatkeltés volt, amire a XVIII. kerületieknek nem volt szüksége
– jegyezte meg dr. Lévai István Zoltán XVIII. kerületi fideszes képviselő.
A terv már az elejétől vitákat gerjesztett, és nem meglepő módon Szaniszlóék adókivetését a Wizz Air is ellenezte. Sőt, jogellenesnek ítélték, mert szerintük ez túlmutat az önkormányzat adóztatási jogain. Úgy vélték, a XVIII. kerületi önkormányzatnak meg kellett volna vizsgálnia, hogy van-e magasabb jogszabályi szinten rendelet, és ha van –márpedig van –, akkor nem, vagy nem ilyen körben alkothatta volna meg a sajátját.
Bár a légitársaságok és a földi kiszolgálók is tiltakoztak a repülésenkénti 1000 forintos adó ellen, a rendelet – 39/2022. önkormányzati rendelet – 2023. január 1-jén hatályba lépett. A Budapest Airport felügyeleti eljárás elindítását kezdeményezte a kormányhivatalnál. Utóbbi pedig törvényességi felhívással élt, és 30 napos határidőt jelölt meg Szaniszlóéknak, hogy a nevezett jogszabálysértéseket felszámolják. De ez nem történt meg, így a Kúriáig ment az ügy. Szaniszló Sándor a rendelet megsemmisítésére közösségi oldalán úgy reagált: „Az előírt feltételeknek a következő hónapokban eleget fogunk tenni, és újra beterjesztjük a települési adó kivetését a képviselő-testület elé”.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre