Súlyos diplomáciai következményei lehetnek a nemkívánatos szerkezetnek.
Valószínűleg Kínának kémkedik az a ballon, ami már több napja az Egyesült Államok légterében van. Az eset óriási felháborodást váltott ki az amerikai védelmi minisztérium részéről. Az amúgy is feszült amerikai–kínai kapcsolatokat még feszültebbé tévő esetről a Pentagon szóvivője rövid közleményt adott ki:
jelenleg jóval a kereskedelmi légi forgalom fölötti magasságban halad, és nem jelent katonai, vagy fizikai fenyegetést a földön tartózkodó emberekre
- mondta Patrick Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője.
Az esettel kapcsolatban Lloyd Austin védelmi miniszter és Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke azt tanácsolta, hogy ne indítsanak „aktív beavatkozást”, mert ez veszélyezteti a helyszínen tartózkodó emberek biztonságát. Az incidens akkor történt, amikor Antony Blinken külügyminiszter a hétvégén első pekingi útjára indult volna. Bár az utazást hivatalosan még nem jelentették be, mind Peking, mind Washington a külügyminiszter közelgő látogatásáról beszélt. Az egyelőre még nem világos, hogy a léggömb észlelése befolyásolja-e Blinken utazását.
A védelmi forrás közlése szerint az Egyesült Államok készenlétbe helyezett vadászgépeket, köztük F–22-eseket, hogy lelőjék a léggömböt, ha a Fehér Ház erre utasítást ad. A Pentagon végül ellenezte ezt a lépést, megjegyezve, hogy bár a léggömb Montana egy ritkán lakott területe felett volt, a mérete miatt elegendő törmelék keletkezett volna, hogy embereket veszélyeztessen.
A léggömböt többek között Montana államban észlelték, ahol az ország három nukleáris rakétasilójának egyike található a Malmstrom légibázison - írja a Metro.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre