Orbán Viktor: Egyetlen harci taktikánk van, mégpedig, hogy Magyarországot mentesítsék a szankciók alól - Videó!

A miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta, Magyarország az azonnali tűzszünet és béketárgyalások mellett áll.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.10.14.
interjú

Orbán Viktor kormányfő a beszélgetés elején azt mondta, vannak akik arról beszélnek, hogy a háborút meg kell nyerni, míg Magyarország az azonnali tűzszünet és béketárgyalások mellett áll. Mi egy szabadságharcos nemzet vagyunk, 1956-ban is vállaltuk a háborút. Mi 1956-ban azért harcoltunk, hogy kikényszerítsük a tűzszünetet és a béketárgyalást, hogy Ausztriához hasonlóan függetlenek legyünk. A mi ’56-os logikánk alapján a megszállót arra kell kényszeríteni, hogy tárgyaljon – fogalmazott a miniszterelnök.

„Nem sok jó szankciót láttunk”

„Van egy béketábor: Ferenc pápa, amerikai republikánusok, üzletemberek, Kissinger. A gazdasági megkönnyebbülést ez hozná el” – közölte a kormányfő. „A tisztességesebb árakhoz a békével jutunk el. Nem sok jó szankciót láttunk eddig a világban” – mondta Orbán Viktor. „10-ből 2-3 szokott beválni. A szankciók mellékhatásai a kivetőkre ne gyakoroljanak rombolóbb hatást, mint a kivetettre. Az, hogy az energiatörpe vessen ki szankciót az energiaóriásra, az mindenképpen egyedi. Most szankciós felárat fizetünk” – tette hozzá.

Mi lesz a szankciókkal?

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Magyarország részletesen megnézi az asztalra kerülő szankciókat. Mindent megvizsgálunk, és ha hazánk számára hátrányos szankciókat találunk, akkor felvesszük a küzdelmet.

„Egyetlen harci taktikánk van, mégpedig, hogy Magyarországot mentesítsék a szankciók alól. Minden szankciós csomag esetében a magyar energiapiacra negatív hatást gyakorlók alól mentesítettük magunkat” – mondta a kormányfő. „Ha felmennek az árak Európában, azok magával húzzák a magyar árakat. A végső megoldás az lenne, ha elállnánk a szankciós politikától. Legközelebb november–decemberben kell meghosszabbítani a szankciókat, így ki lehet javítani a hibákat. Nő az elégedetlenség, így az európai kormányfők között is egyre többen mondják, hogy nem ezt ígérték” – tette hozzá.

Az európaiak csak veszíteni tudnak

A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy míg az amerikai gáz ötször–tízszer olcsóbb, tehát fel kell tenni a kérdést, hogy ki nyer ezen. Úgy van összerakva az egész, hogy az európaiak csak veszíteni tudnak – tette hozzá. Fotó: Reuters

Orbán Viktor: Velem ezt nem etetik meg

A miniszterelnök közölte, az hogy gázvezetékeket robbantottak fel, azok súlyos dolgok. Ezek terrorcselekmények, és amely állam ebben benne volt, azok terrorista államok. Velem nem etetik meg, hogy nem tudják, mi történt, mert ma a műholdakról a lakásokba is be lehet nézni. Nekünk az a fontos, hogy az utolsó nagy kapacitású vezeték, ami gázt hoz, az a Török Áramlat. Ha ez működésképtelen lesz, akkor azt terroristatámadásnak tekintjük, és úgy is lépünk fel – mondta.

Felére kell csökkenteni az inflációt

A mostani egy szankciós infláció – mondta a kormányfő. Ha az EU belátná, hogy változtatni kell a szankciós politikán, akkor néhány napon belül bizonyos termékek ára a felére esne – tette hozzá. Ha a brüsszeli bürokraták másként járnak el, akkor lenne ilyen magas a mostani árszint. „Láttam már ilyet, 1998-ban már 15 százalék felett volt az infláció, és azt sikerült csökkenteni. Nem szabad hagyni az inflációt, és harcolni kell ellene. A következő év végére legalább meg kell felezni az inflációt, és legalább egy számjegyűnek kell lennie, és erre utasította a pénzügyminisztert és az MNB-t” – mondta a kormányfő.

Két tábor van

Orbán Viktor a nemzeti konzultációról azt mondta, hogy egy nemzetközi csata kellős közepén vagyunk. Az egyik tábor hisz a szankciós politikában, mert az meghozza az eredményt, míg a másik tábor megváltoztatná a szankciós politikát. A kormányfő közölte, ha nincsenek válaszok a szankciós politika eredményére, és idejére, akkor azokat nem tudjuk támogatni. A miniszterelnök szólt arról is, hogy hat hónapig zavartalanul tudna most működni Magyarország, ha nem érkezne nyersanyag. A szankciókat nem demokratikus módon vezették be, mert arról az európai elit döntött – tette hozzá. Brüsszeli ülésterem Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Magyarországon bevonják a döntésekbe az embereket

Magyarországon szokás, hogy megtaláljuk a politikai eszközét annak, hogy egy többségi vagy egy teljes nemzeti egyetértést hozzunk létre, amivel aztán a kormány sokkal jobban tud gazdálkodni a brüsszeli csatákban, mintha ez nem lenne a kezében – érvelt a most induló nemzeti konzultáció mellett Orbán Viktor.
A miniszterelnök kijelentette, az Oroszország elleni szankciókat nem demokratikus módon vezették be, az a brüsszeli bürokraták és az európai elit döntése volt.
Orbán Viktor hozzátette, egyelőre még demokrácia van Európában, és számít, hogy mit gondolnak az emberek. Magyarországon rendszeresen megkérdezik, a döntésekbe is bevonják az embereket „a legnehezebb európai kérdésekben”, legyen szó a migrációról, a koronavírus-járvány kezeléséről vagy a jelenlegi szankciókról – mutatott rá a miniszterelnök.

„Ide migránsok nem jönnek”

Orbán Viktor a migrációról azt mondta, a Frontex nem tudja megoldani a határvédelmet, mert a Frontex egy utazási ügynökség. Nekünk arra van szükségünk, hogy fizikai erővel meg tudjuk védeni a határt, és az adott állam beleegyezése nélkül senki ne tudjon bejönni. Illegális bevándorlók Fotó: MTI/Sóki Tamás A kormányfő elmondta, majdnem 200 ezer illegális határátlépési kísérlet történt idén. Már-már a 2015-ös nagy migrációs inváziós hullámra emlékeztető számok vannak. A megoldás az lenne, hogy Szerbia déli határát védjük, és ott lenne a konfliktus maga.
„A szolidaritási mechanizmus valójában azt jelenti, hogy szétosztjuk egymás között a migránsokat” – mondta a kormányfő. Hozzátette: ez teljes mértékben elfogadhatatlan, és ezt eddig mindig sikerült megakadályozni. Itt menekülttábor nem lesz, és nem fognak migránsok idejönni – hangsúlyozta.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás