A napokban jelentősen megerősödött a pollenkoncentráció az országban, amelyen az átmeneti záporok sem enyhítettek jelentősen. Dr. Csajbók Réka allergológus szakorvos elárulta, hogy az allergiások mikor lélegezhetnek fel újra, és adott néhány hasznos tanácsot is a parlagfűre érzékenyeknek.
Augusztus végén, szeptember elején tetőzik a parlagfűszezon, amikor egyre több prüszkölő, könnyező embert látunk. Magyarországon több mint 2 millió ember életét keseríti meg az év ezen időszakában a parlagfű-allergia. A mostani erős pollenkoncentráció egyrészt az idei időjárásnak köszönhető, másrészt pedig az országban és a fővárosban található elhanyagolt, gazos területeknek. „Az allergiások a jövő hónap végéig még nem könnyebbülhetnek meg, mert akár az első fagyokig, azaz október végéig is eltarthat a parlagfűszezon” – erről beszélt a Metropolnak dr. Csajbók Réka fül-orr-gégész, allergológus szakorvos.
Az alattomos gyomnövénynek kedvezett az idei nagy meleg és a kevés csapadék, valamint az is, hogy számos helyen nem figyeltek oda a gazmentesítésre.
„A parlagfű nagyon strapabíró növény, nehéz kiirtani és rengeteg pollent áraszt” – magyarázta a szakorvos. „Sajnos még mindig rengeteg elhanyagolt, gazos terület van az országban, ahonnan a szél később messzire viszi a polleneket. Esős időben ezeket elvileg a víz „kimossa” a levegőből, de zivatarok, viharok közben a pollenszemcsék töredeznek, így az apróbb részek a tüdőben mélyebbre jutnak, és erősebb panaszokat, asztmatikus köhögést okozhatnak” – mondta el dr. Csajbók Réka fül-orr-gégész, allergológus szakorvos.
Dr. Csajbók Réka adott néhány tippet, melyekkel csökkenthető az allergia miatti érzékenység.
A Metropol még augusztus közepén kint járt Budapest terein, hogy felmérje a gazhelyzetet. Parlagfűmezőket találtunk Ferencvárosban, a Soroksári úton, Józsefvárosban, a Baross utcában, de burjánzott a gyom Újbudán, a Gellért-hegyen is. A főváros vezetése tavaly indította el a „Vadvirágos Budapest” névre hallgató programját, amelynek keretében eddig 32 „méhlegelőt” hoztak létre, azaz ezeken a területeken nem foglalkoztak a gazmentesítéssel. Nekünk viszont érdemes odafigyelni a saját kertünkre vagy telkünkre, mert ha valaki nem kaszálja le a gazt, 15 ezertől 5 millió forintig terjedő bírságra számíthat.
A Nébih Parlagfű Bejelentő Rendszerében (PBR) a regisztráció után bárki bejelentheti az általa felfedezett parlagfűvel fertőzött területet, ezzel is hozzájárulva a sikeres felderítéshez, védekezéshez. A bejelentéshez képeket is csatolhatunk, amivel megkönnyíthetjük a hatóságok dolgát. Cím: pbr.nebih.gov.hu
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre