Így halad a tanösvény építése a Normafán - Fotók!

Már építik a lombkorona-tanösvényt a volt Sport Hotel területén. A talajszintről induló tanösvény a fák lombjai között bukkan majd ki, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a fővárosra.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.04.25.
XII. kerület madártávlat

A Hegyvidéki Önkormányzat tavaly márciusban jelentette be, hogy harminchat hónapos egyeztetéssorozat után a tervezéssel megbízott Archabit Kft. és Hello Wood Zrt. olyan tervet tett az asztalra, amely tiszteletben tartja a Normafa értékeit. A tervek kifogásolhatatlan megalkotásához az önkormányzat egyesületekkel, civil szervezetekkel fogott össze. Éppúgy gondoltak a természetre, mint a családosokra, a fogyatékkal élőkre és a mozgáskorlátozottakra.

A 400 éves tölgyek és 300 éves bükkfák koronáját közelről csodálhatjuk Fotó: Hello Wood

A területen 400 éves tölgyek és hársfák, 200-300 éves bükkfák is állnak. Magyarországon itt található az egyik legnagyobb, kivételesen összetett idős faállomány. Eredetileg közel egy kilométer hosszú, lombkoronasétány épült volna, amelyre egy 30 méteres kilátót is terveztek. Végül az önkormányzat meghallgatta a zöld szervezetek véleményét és ezt is figyelembe vette, amikor az immár harmadik nyomvonaltervet elkészítette, amely a civil és környezetvédő szervezetek rokonszenvét is elnyerte. A koncepció a természetvédelmi oktatást állítja középpontba.

Az egykori Sport Hotel helyén épül az új létesítmény Fotó: Hello Wood

A természet visszakapja a területet

A tanösvény kialakítása miatt lebontották a volt Sport Hotel épületét, így az önkormányzat 5200 köbméternyi lomot, betont és törmeléket távolított el az erdőből. A fejlesztésnek köszönhetően így a természet visszafoglalhatja a területet. A Hello Wood tervezői csapatának javaslata alapján a lombkoronasétány a Normafa természeti értékeinek védelmét hirdető tanösvénnyé válik, amely a klímaváltozás miatt veszélybe került őshonos fafajokra, mint a bükk, a kőris, a tölgy, a gyertyán, a hárs, a juhar és a vadcseresznye hívja fel a figyelmet. Az odalátogató fiatalok vezetett túrákon vehetnek részt, és speciálisan kialakított madárles-fotókabinokban játékos természetmegfigyelésen keresztül gazdagodhatnak új ismeretekkel.

A felújítás során a környéken maradt lomoktól is megszabadultak Fotó: Metropol/Máté Krisztián

Megkezdték a tervek megvalósítását

Az egyszerre legfeljebb 150 látogatót befogadó lombkorona-tanösvény úgy mutatja majd be a Normafa természeti értékeit, hogy megóvja az ősfás részeket. Hogy ne legyenek még többen a zsúfolt Anna-réten, a lebontott Sport hotel területén egy piknikezésre, időtöltésre alkalmas rétet, egy kávézót és fákkal, bokrokkal, egyéb növényekkel beültetett pihenőt alakítanak ki. A lombkoronasétány építésének első fázisa, az alapozás már befejeződött.

Elkezdték az alapok lehelyezését Fotó: Metropol/Máté Krisztián

Miben más egy lombkorona-tanösvény?

A megszokott tanösvényektől eltérő módon méterekkel a föld felett sétálhatunk. A mesterségesen kialakított lombkoronasétányok fantasztikus lehetőséget nyújtanak arra, hogy testközelből ismerhessük meg a fák lombkoronaszintjének növény és állatvilágát. Valódi interaktív találkozás ez a természettel. Az elmúlt években számos lombkoronaösvényt adtak át, amelyeknek abban rejlik az érdekessége, hogy a fák tetejéről, madártávlatból ismerhetők meg a természet csodái. A leghosszabb a makói és az ipolytarnóci, a legmagasabb pedig a jeli és a kaszói lombkoronaösvény.

Lombkoronasétányok az országban

  • Gerecse
  • Gyomaendrőd
  • Ipolytarnóc
  • Jel
  • Lengyel-Annafürdő
  • Kaszó
  • Makó
  • Pannonhalma
  • Sás-völgy
  • Teljes egyetértésben

    „Példaértékű konszenzus” született a zöld szervezetek, a civil szervezetek és a Hegyvidéki Önkormányzat között a Normafán kialakítandó lombkorona-tanösvény ügyében. Szinte példa nélküli, hogy tizenkét különböző szervezet fogott össze a megvalósítás érdekében.

    Nagy az egyetértés a sétánnyal kapcsolatban Fotó: Hello Wood

     









    Top hírek





    Hírlevél-feliratkozás