Kiss László polgármester egyszemélyben döntött, és a helyi lakosok tudta nélkül adta el a nagy múltú gyermeküdülőt.
Villámcsapásként érte a III. kerületieket, amikor hétfőn megjelentek a munkagépek, és elkezdték bontani a legendás Kemény-villát. Kiderült, Kiss László óbudai polgármester már tavaly eladta a telket. Úgy tűnik, újabb kerületi történelmi emlék jut a Bivalyos-csárda sorsára.
A Ürömhegyi lejtőn álló patinás épület sokáig üzemelt gyereküdülőként. 1934-ben építtette Kemény Lajos kormányfőtanácsos és zsidó gyerekeket nyaraltattak ott. Később a kommunista vezetés kisajátította, majd a rendszerváltás után önkormányzati tulajdonba került, és ismét a gyerekeké lett a villa: ingyenes nyári üdülőt üzemeltettek benne a kicsiknek. A majdnem 100 éves épület az elmúlt években egyre rosszabb állapotba került, ezért a kerület előző vezetése indítványozta a felújítását, hogy megmentse a gyerekek számára.
2013-ban Bús Balázs akkori fideszes polgármester tett javaslatot az ingatlan hasznosítására. Mivel a környéken nem volt óvoda, ezért emellett döntöttek. A megvalósítás azonban csúszott, mivel az épülethez nem tartozott kiépült csatornarendszer. A kerület új, DK-s vezetése azonban költségvetési hiányra hivatkozva úgy döntött, eladja.
2021-ben a kerület DK-s polgármestere a pandémiahelyzetet kihasználva egyszemélyben döntött arról, hogy eladja az ingatlant a telekkel együtt 100 millió forintért. Mindezt annak ellenére, hogy 2021 áprilisában a III. kerület Integrált Településfejlesztési Stratégiájának véleményezési dokumentumában ezt írták: „az önkormányzat megvalósíthatósági tanulmányt készíttet a villa átalakítására bölcsőde, vagy óvodaintézménnyé”, Ennek ellenére írta alá Kiss László 2021. május 21-én az óbudai városháza nevében a Kemény-villa eladását. Egy meg nem nevezett projekttársaság ajánlatát fogadták el a terület megvásárlására.
Úgy tűnik, a Kemény-villa is ugyanarra a sorsra fog jutni, mint az ugyancsak óbudai Bivalyos csárda. A kerület nagy múltú épületét néhány hónapja dózerolták le teljesen a telek új gazdái. A helyszínen dolgozó munkásoktól megtudtuk, hogy a megrendelés szerint talajszintig teljesen el kell tüntetniük a villát, így semmi nem fog maradni az emlékezetes üdülőépületből, amit hajszál híján újra megkaptak a III. kerületi gyerekek.
A 30-as évektől a zsidó gyerekek számára fenntartott üdülőhely a II. világháború alatt katonai körlet lett. Ez idő alatt egy bizonyos Kümmel néni volt a gondnoka, aki a fiával élt itt. A villa katonái az aranyhegyi Pogány-toronyban rendeztek be megfigyelőállást, egy nagy reflektorral a tetején. A háború után a Kemény-villa egy darabig kommunista pártházként működött, és az egykor fából készült oszlopokat téglákra cserélték. Később lakásokat alakítottak ki benne, majd rendszerváltás után ismét birtokba vehették a gyerekek. A 2010-es évek után azonban üresen állt és egyre rosszabb állapotba került – számolt be róla a Haromhegyek.hu.
A környéken élők a kerület Facebook-csoportjaiban tiltakoztak a bontás ellen, és a hozzászólásokból kiviláglik, hogy erről korábban Kiss László nem tájékoztatta sem a helyieket, sem a kerület kormánypárti képviselőit.
„Itt azért nem csupán egy épületet rombolnak le, hanem egyfajta szellemiséget is: gyermekek ingyenes üdültetésére hozták létre, jószándékból, önzetlenül” – írta Adrienn.
„Nekem mindig is tetszett az az épület, rossz volt látni, hogy egyre rosszabb állapotban van. Szerintem még megmenthető lett volna, ha az lett volna a cél, nagyon elszomorított a mai látvány” – tette hozzá Gabriella.
„A múlt hét végén sétáltam kis unokámmal ezen a környéken és mondtam unokámnak, jól nézd meg még ezt a pár fát és a kis zöld erdőt, mert pár év és itt csak luxus lakóparkok lesznek, eltűnik a róka, a vadnyúl és a kis erdei állatok. Szomorú, hogy ide jutottunk, a természet eltűnik, luxus lakóparkok kinőnek az erdő helyén!” – fejezte ki sajnálatát Irén.
„Az ottani telekárakhoz képest jóval a piaci ár alatt adták el” – mutatott rá Gabriella.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre