Az elmúlt 2 évben sok kórházba került Covid-fertőzöttnél diagnosztizáltak átmeneti ideig tartó cukorbetegséget.
A vírusfertőzés okozta akut stressz lehet a felelős a cukorbetegség kialakulásáért azokban az esetekben, amikor a kórházi felvételkor diagnosztizálták a betegséget, és ahol aztán a hazatérést követően hamarosan visszatért a normális vércukorszint – derül ki a Journal of Diabetes and its Complications folyóiratban megjelent friss tanulmányból. A szakemberek erre a következtetésre a világjárvány kezdetekor kórházba felvett csaknem hatszáz, cukorbetegség jeleit mutató páciens egészségügyi adatait feldolgozva jutottak.
A kutatók azt találták, hogy az újonnan felfedezett cukorbetegek vércukorértékei általában kevésbé bizonyultak magasnak, mint a már ismert diabéteszeseké. Ugyanakkor náluk általában véve súlyosabb lefolyású volt a fertőzés. A nyomon-követésnek köszönhetően azt is megfigyelték, hogy a hazabocsátott érintettek mintegy felénél rövid időn belül visszaállt a vércukorszint a normális értékre. Ez szerintük azt mutatja, hogy a betegséget nem a koronavírus okozza. A vércukorszint a fertőzés miatti gyulladás hatására emelkedhet a küszöbérték fölé.
A Magyar Diabétesz Társaság Elnöke az RTL-nek egy korábbi interjúban szintén arról beszélt, hogy a koronavírus-fertőzés gyakoribbá teszi a betegséget amellett, hogy rontja a cukorbetegek állapotát. A szakemberek szerint vannak olyan panaszok, amelyek jelzik a bajt, és amelyek jelentkezésénél szakorvoshoz kell fordulni, még azoknak a Covid-fertőzötteknek is, akik diabetes szempontjából a nem veszélyeztetett csoportba tartoznak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre