Ma van a televíziózás világnapja

Az ENSZ 1996-ban nyilvánította a november 21-ét a Televíziózás világnapjává annak emlékére, hogy az ENSZ tagállamai 1996. november 21-én és 22-én tartottak egy kétnapos konferenciát, amely aztán World Television Forumként, vagyis televíziós világfórumként vált ismertté. Ez volt az első nagyobb megbeszélés, ahol az ENSZ-tagállamok vezető médiaszemélyiségei azért találkoztak, hogy megvitassák a televízió szerepét a modern világban.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.11.21.
a televízió világnapja

A televízió a XX. század leggyorsabban elterjedt tömegkommunikációs eszköze. Még nincs száz éve, hogy elkészült az első televíziókészülék az Amerikai Egyesült Államokban. Ugyanabban az évben, 1923-ban elindult az első nyilvános televízióadás is a tengerentúlon. A modern, teljesen elektronikus televíziós rendszert éppen egy magyar feltaláló, Tihanyi Kálmán fejlesztette ki 1926-ban. Ennek ellenére Magyarországon jóval később, 1957. februárjában sugározták az első kísérleti műsort, a színes televízióadások pedig 1969-ben indultak.

A világfórumból nőtt ki később a televíziózás világnapja, ami persze nem azt jelenti, hogy ezen a napon mindenkinek a tévé előtt kell üldögélnie. Annál is inkább, mert ez a nap nem rólunk, nézőkről szól, hanem egyfajta megállapodás a tévétársaságok között, hogy ezen a napon olyan magasabb témákról ejtenek szót, mint a béke, az együttműködés, a fejlődés. A baj csak az, hogy ha valaki most alaposan elkezdi tanulmányozni a hazai tévécsatornák mai műsorát nyoma sincs semmiféle hasonló gondolkodásnak, ez a vasárnap is éppen olyan, mint a többi. Vagyis a televíziós világnap sajnos nem több valamiféle elvi jó szándékú törekvésnél. Érdekesség, hogy amikor az ENSZ közgyűlése november 21-et megszavazta a televíziózás világnapjának, egyetlen tagállam szavazott ellene, meg fognak lepődni: Németország. A németek azon az állásponton voltak, hogy amúgy is van már három, ENSZ által életre hívott világnap, amely a médiához kapcsolódik: a sajtószabadság világnapja (május 3.), a telekommunikáció világnapja (május 17.) és az információs fejlődés világnapja (október 24.). Egyre nő azonban a televízió-ellenesek tábora, akik vagy aktívak vagy passzívak. A többség már be sem kapcsolja a tévét, mert rettentőnek találja a műsorokat, főképpen a sok zagyva bulvárműsor miatt, de vannak aktív ellenállók is: az Egyesült Államokban 1995 óta tartják a tévémentes hetet, angol nevén a TV-Turnoff Weeket. A kezdeményezést egy kis csoport indította útjára, de mára országossá nőtte ki magát, jelenleg a tudatos tévézésért harcoló Center for Screen-Time Awareness nevű szervezet szponzorálja. A mozgalom célja, hogy az emberek (legalább a tévémentes hét alatt) valós időt töltsenek a családjukkal, barátaikkal, ahelyett, hogy megnéznek valamit együtt a tévében - a szervezők szellemi és fizikai aktivitásra egyaránt ösztönzik a résztvevőket.

Egyelőre nincsenek friss adatok arról, hogy mi magyarok mennyi időt töltünk a tévék előtt, de korábbi számok alapján 4-5 óráról beszélünk. A nők és az idősebbek jelentősen többet, míg a diplomások kevesebbet tévéznek az átlaghoz képest. Az időeltolásos tévénézésre (Time-shifted Viewing, TSV) alkalmas eszközök terjedésével együtt nő azok tábora, akik inkább ezt a megoldást választják a hagyományos tévézés helyett, de ez leginkább a 18-49 éveseknél jellemző.

Az elmúlt években egyre többet és egyre többen néznek különböző streaming szolgáltatókat, így a képlet már nem annyira egyszerű, amikor televíziózásról beszélünk, hiszen sokaknak a tévé már egyértelműen kizárólag a streaming szolgáltatókat jelenti ellentétben a hagyományos tévécsatornákkal.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás