A koronavírusról már sok mindent tudunk, így azt is, hogy van aki tünetmentesen vészeli át, és van aki sajnos bele is hal. A statisztikai adatok szerint minden ötödik-hatodik fertőzöttnél kell szövődménnyel számolni. Az otszonline.hu segítségével összeszedtük, melyek ezek.
A súlyos komplikációk egy részéért az ún. citokinvihar a felelős. Ez akkor indul be, ha a fertőzésre az immunrendszer túlzott választ ad és gyulladásos fehérjékkel (citokinek) árasztja el a szervezetet. Ilyenkor több létfontosságú szerv, így a tüdő, a szív vagy a vese is súlyosan károsodhat.
Szövődmények a koronavírus-fertőzés alatt
– Akut légzési elégtelenség alakulhat ki, ha a tüdő működése elégtelenné válik.
– Tüdőgyulladás. Ilyenkor a váladék, a genny és az elpusztult sejtekből álló szövettörmelék lepi el a tüdőt nehezítve magát a légzést, vagy egyes szervek elegendő mennyiségű oxigénhez jutását.
– Súlyos tüdőkárosodást és légzéselégtelenséget okozhat a folyadék beszivárgása a tüdő belsejébe. Ilyenkor igyekeznek gépi lélegeztetéssel pótolni a kieső tüdőműködést.
– Heveny májkárosodás. Tapasztalatok szerint a legsúlyosabb állapotú betegeknél nagy a valószínűsége az akut májkárosodás és a májelégtelenség kialakulásának.
– Heveny szívkárosodás is kialakulhat, ami többek között szívritmuszavarral járhat.
Ezek a szövődmények léphetnek fel a koronavírus-fertőzést követően
– Szívműködési zavarokat okozhat a vírus még hosszú idővel az akut fertőzést követően is.
– Másodlagos fertőzések. Ezek a nem túl gyakori baktériumfertőzések a vírusfertőzéssel éppen küszködő vagy abból gyógyuló betegnél alakul ki. Ezek függetlenek az eredeti vírusfertőzéstől, de akár a beteg életét is veszélyeztethetik.
– Heveny vesekárosodás. Szintén nem gyakori szövődmény, ám kialakulása súlyos állapotot idézhet elő. Előfordulhat az is, hogy a heveny vesekárosodás után krónikus vesebetegség alakul ki.
– Szeptikus sokk. Ilyenkor a szervezet rossz választ ad az akut fertőzésre, és saját szerveit károsítja.
– Vérrögösödés, később véralvadási zavar, belső vérzések, szervi elégtelenséget okozhat a szervezet nem megfelelő fertőzésre adott válasza.
– Sokszervi elégtelenség, ami több létfontosságú szerv működését érinti egyidejűleg.
– Krónikus fáradtság. Viszonylag gyakori, a betegségből felgyógyulva is hosszú ideig jelentkező szövődmény.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre