Még ma is tart a 40 fokhoz közeli hőség, ami sok embert jobban kikészít, mint máskor. A hűvösebb május után ez az első nagy hőhullám, ráadásul nagyon sokáig tart, a szervezetünk pedig nem készült fel rá – mondja a meteogyógyász.
„Akár 40 fok is lehet, ami hőérzetben még több. Ha napon vagyunk, akár 45 fokos hőmérséklettel is kell számolnunk” – figyelmeztet dr. Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója, aki szerint a mostani forróság több okból is veszélyesebb a szokásosnál.
„Egy kifejezetten tartós és nagyon erős hőhullámot tapasztalunk. Ez most többszörösen rosszabb az éves, szokásos elsőhöz képest, mivel nagyon hűvös tavasz után érkezett. Az éves első hőhullámnál még nem alakultak ki azok a megfelelő praktikáink, amivel védekezünk az ilyen forróság ellen, és a szervezetnek problémás az alkalmazkodás, még nem volt ideje fokozatosan átállni” – mondta a dr. Pintér Ferenc. A meteogyógyász szerint szokatlan, hogy a vörös kódot napokra kell elrendelni. – „Az első hőhullám nem szokott egy hetet meghaladó lenni. Ez igen ritka, ami azt jelenti, hogy az ilyenkor szokásosnál is komolyabban kell venni a hőség elleni védekezést” – teszi hozzá.
Mindenkit megvisel ez a hőség, nem csak a frontérzékenyeket. Az időseket, a krónikus betegeket, a kisgyermekeket még inkább fokozottan védeni kell a hőségtől. Ilyenkor még az egészséges emberek is sokkal figyelmetlenebbek, agresszívebbek lehetnek.
„A tartós forróság miatt egyre jobban kifárad a szervezet, mivel éjszaka nem tudunk aludni, csak forgolódunk, emiatt másnap ismét kimerülten ébredünk. Megszaporodnak a rosszullétek és megnő az infarktusok és sztrókok száma, mivel a nagy meleg élettanilag nagyon kedvezőtlenül befolyásolja a keringési rendszerünket” – figyelmeztet a szakember.
Ilyenkor a tűző napon nagyon erős a napszúrás veszélye. „Komolyan kell venni a védekezést, mert kiszáradhatunk, aminek életveszélyes következményei lehetnek. Roppant fontos a megfelelő folyadékbevitel. Figyeljünk a veszélyeztetett korcsoportokra, a kisgyermekeket, időseket itatni kell, mivel nekik nincs szomjúságérzetük. Ha sztrókra, infarktusra utaló jelek vannak, hívjunk orvosi segítséget. Lehetőleg tartózkodjunk, minél többet a hűvös szobában, árnyékban. És még egy fontos dolog: ne hagyjunk gyermekeket, állatokat a parkoló autókban” – figyelmeztet dr. Pintér Ferenc.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre