Ha az agyi köd tüneteit észleljük magunkon, érdemes időben cselekedni, és mielőbb orvoshoz fordulni.
Memóriazavarok, koncentrációs problémák, álmatlanság, fejfájás és szorongás mind-mind olyan tünet, amit eddig nem soroltak bele a Poszt-covid szindrómába. Azonban egyre többen panaszkodnak a szaglás-, ízlelés- vagy hallásvesztés mellett agyi tevékenységeik csökkenésére is. Ráadásul a tünetek akár hónapokkal később is jelentkezhetnek.
Az agyi köd nem orvosi vagy tudományos kifejezés. Az ebben szenvedők írják így le az állapotukat, amikor a gondolkodásuk lassú, homályos, és nem éles – írja Andrew E. Budson neurológus a Harvard Health blogban.
„Olyan ez, mint amikor nem tudtunk tisztán gondolkodni egy-egy stresszes időszak után, vagy amikor influenzában vagy más betegségben szenvedtünk. A Covid-betegség számos módon károsíthatja az agyat. Okozhat agyvelőgyulladást, agyi oxigénhiányt, de elősegítheti a sztrók kialakulását is. Tipikus tünet a a hosszú távú figyelemzavar is. A koronavírus a tüdőre, a szívre, a vesére is ártalmas hatással lehet, és ezeknek a szerveknek a károsodása már önmagában is gátolhatja a gondolkodást és a memóriát” – írja a szakember.
Az első és legfontosabb: hogy keressük fel a háziorvosunkat! Ezután pedig fogjuk újra munkára az agyunkat!
- Olvassunk minél többet, fejtsünk keresztrejtvényt, tanuljunk nyelvet, esetleg hallgassunk zenét!
- Végezzünk gyakori testmozgást!
- Aludjunk és relaxáljunk sokat!
- Fogyasszunk könnyű, mediterrán ételeket!
- Kerüljük az alkoholt, a drogokat és a dohányzást!
- Vegyünk részt minél több társas tevékenységben!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre