Az internet sötét bugyraiból támadnak a gyerekekre a pedofilok, akikre olyan szigorú büntetést szeretnének a szülők, ami elveszi a kedvüket az újabb bűncselekménytől. A szakember szerint azonban borítékolni lehet, hogy a börtönből kikerülve újra gyerekeket molesztálnak majd.
A statisztika szerint minden ötödik szexuális bűncselekményt gyermekek ellen követnek el, a pedofília pedig rengeteg gyereket tesz egy életre tönkre. „A pedofil cselekményekre nincs és nem is lehet semmilyen mentség. Ezeket a legszigorúbb büntetésekkel szükséges megtorolni, és mindegy, hogy miként követik el” – így fogalmazott Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője Facebook-posztjában a rendőrség akcióját kommentálva, melynek során négy férfit tartóztattak le. Gyomorforgató, gyermekeket abuzáló tartalmakat osztottak meg pedofil fórumokon – írja a Ripost.
Egyikük a saját, 7–10 éves kislányaival fajtalankodott közel két éven keresztül, 2013 és 2015 között. Erről felvételt készített, és ezt osztotta meg 2020–21-ben a dark weben. Ez az internet sötét bugyra, ami rejtve van a keresőmotorok elől. Az itt található oldalakat névtelenül üzemeltetik, nagyon magas szintű titkosítással, és csak helyesen beállított speciális szoftverekkel lehet elérni. Bizonyos területeken ez hasznos, ugyanakkor nem véletlen, hogy a bűnözők kedvelt területe: kereskednek itt személyes és banki adatokkal, drogokkal, hacker eszközökkel, és itt találhatók a pedofil hálózatok fórumai is.
A most lekapcsolt magyar bűnbanda saját szerverről üzemeltetett egy pedofil oldalt. A fórumra több mint ezren regisztráltak Európából és Amerikából egyaránt, közülük sokan nem csak letöltötték és terjesztették a magyar szervezők által feltöltött képeket és filmeket, de maguk is létrehoztak gyermekekkel való fajtalankodást, megerőszakolásukat mutató tartalmakat. A Terrorelhárítási Központ rajtaütése során lefoglalták a bűnszervezet összes számítástechnikai eszközét, és most etikus hackerek segítségével próbálnak a tagok nyomára jutni.
Az elfogott férfiak rendezett körülmények között éltek, volt rendszeres munkájuk, némelyiknek még családja is. Senki nem sejtette, mit művelnek.
Most kezdődött meg egy óbudai óvónő büntetőpere a Fővárosi Törvényszéken. A munkahelyén éveken keresztül megleste és meztelenül fotózta a rábízott kisgyerekeket a mosdóban, akik mindebből semmit nem vettek észre. A titokban készített pornográf felvételek ezután a dark webre kerültek. Emellett párjával abuzálták a nő gyermekkorú unokahúgát, sőt a saját gyermeküket is. Az óvónő 2016-ban ment szülési szabadságra, ám mire 2019-ben visszatért, már kiderült, mi történt az intézményben, és letartóztatták őt. Az ügyet zárt ajtók mögött tárgyalják. A páros nem fogadta el a vádhatóság által indítványozott több éves szabadságvesztést, ellenben már a második tárgyaláson beteget jelentettek. Szabadlábon védekezhetnek ugyanis – írja a lap.
A szakirodalom szerint a Magyarországon elkövetett nemi erkölcs és nemi szabadság elleni bűncselekmény minden ötödik sértettje kiskorú személy. A büntető törvénykönyv jelenleg nem ismeri a pedofília fogalmát, az ilyen bűnözőket szexuális erőszak, szeméremsértés, vagy kiskorú veszélyeztetése miatt vonják felelősségre.
„Ezek a bűncselekmények szabadságvesztéssel büntetendők, elkövetőik pedig mélyen megvetett személyek nemcsak a társadalomban, de a bűnözők között is” – jelentette ki a Ripost 7-nek dr. Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója.
„A megfelelő szankcionálás nagyon fontos, ugyanakkor a megelőzés is. Sajnos ezek a bűncselekmények sokszor rejtve maradnak, mert a környezet közömbös és nem jelez. Pedig a tüneteket nem nehéz felismerni. A pedofilok jellemzően férfiak, akik egyedül, magányosan, sokszor zárkózottan élnek. Szociális kapcsolatuk alig van, bűnös magatartásukban sokszor szerepet játszik a gyermekkorban elszenvedett hasonló trauma. Amikor a gyanú felmerül, érdemes a hatósághoz fordulni, akár anonim módon is. Emellett fontos, hogy a gyerekek és a szülők felismerjék a veszélyt, odafigyeljenek a biztonságos internet-használatra.”
A pedofília veleszületett adottság, komplex pszichiátriai rendellenesség, amely a tudomány jelen állása szerint gyógyíthatatlan és befolyásolhatatlan. Czeizel Endre tanulmánya szerint a többéves börtönbüntetés nem változtatja meg a pedofilok vágyait, a szabaduláskor éppolyan betegek maradnak, és pont ugyanakkora veszélyt jelentenek a kiskorúakra, mint amikor a rács mögé kerültek.
S hogy mit lehet tenni? Növelni lehet a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények büntetési tételét.
„Az is a megelőzés része, ha a pedofilok számára biztosítja a társadalom a betegségből való gyógyulás lehetőségét, pont azért, hogy aberrált vágyaikat ne éljék ki vagy ne tudják kiélni” – ecsetelte dr. Garamvölgyi László. „Ehhez meg kell őket nyerni az együttműködésre, hiszen társadalmi kérdés, ha tetszik, közügy, hogy merjenek szakemberhez fordulni, még mielőtt bűncselekményt követnének el.”
Szintén lehetséges megoldás egy adatbázis létrehozása az ismert pedofilokról, illetve a lakókörnyezet és az iskolák értesítése, ha ilyen ember lakik a közelükben. Ez Angliában és Amerikában bevett gyakorlat, itthon a szigorú adatvédelmi és személyiségi jogi szabályozás nem engedi.
Egyre több helyen alkalmazzák Európában, például az Egyesült Királyságban és Németországban a kémiai kasztrálást, amely gyógyszerek segítségével egyszerűen megszünteti a nemi vágyat. Hazánkban Czeizel Endre három önként jelentkezőn is elvégezte ezt a műveletet, ám felemás eredménnyel. A kísérlet után mégis úgy gondolta: az önkéntes alapon történő kémiai kasztráció még mindig reményt keltőbb eljárás, mint a börtönbüntetés, és a büntetőjogban is alkalmazni kellene.
A gyermekek ellen elkövetett pedofil bűncselekmények két nagy altípusba sorolhatók: az egyik esetben a zaklató a családban vagy a közvetlen környezetben található, a másik esetben pedig az interneten keresztül éri el kiskorú áldozatát. Az interneten önállóan szörfölő, annak veszélyeiről mit sem tudó gyerekektől nagyon sokszor csalnak vagy zsarolnak ki intim képeket, információkat a bűnözők.
„Ahogyan a világot felfedezve – például az utcán vagy a játszótéren – megtanítottuk a gyermekeinknek, hogy mit szabad és mit nem, a virtuális világba lépve ugyanezt meg kell tennünk” – figyelmeztet Németh Ágnes rendőr alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési osztályának vezetője. „A legfontosabb a szülői jelenlét az online világban is. A gyerekek leginkább telefonon neteznek, pedig ez sokkal kevésbé biztonságos, mint például egy otthoni hálózatra bekapcsolt asztali gép, laptop, amelyekre le tudunk tölteni megfelelő szűrőprogramokat. Fontos, hogy a gyerek tisztában legyen azzal: vannak emberek, akik nem akarnak jót neki és ez igaz az offline és az online világban is. Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy nem küldünk senkinek sem magunkról olyan képet, amelyet később szégyenlenénk, nem árulunk el magunkról személyes adatokat (lakcím, iskola, szülők munkahelye stb.), és ha baj van vagy veszélyben érzi magát, mindenképp szóljon a szüleinek, akik segíteni fognak neki. Ehhez pedig bizalmi kapcsolat szükséges, amelyet ki kell alakítanunk.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre