
Ez a szent védi az európaiakat és a barlangkutatókat is: ma rá emlékezünk
61 évvel ezelőtt választották meg Európa védőszentjének.
A koronavírus elleni védőoltások nagy részét két dózisban adják be az orvosok, de mi történik, ha valamilyen oknál fogva elmarad a második adag? Meddig lehet pótolni, érdemes-e, mi ilyenkor a teendő, erre ad választ a Time magazin kérdezz-felelek rovata.
A Time magazin olvasója arra volt kíváncsi, hogy mit tegyen, ha a januári Pfizer-oltása után még mindig nem kapta meg a második dózist.
A Pfizer–BioNTech vakcinájának második adagját ideális esetben három héttel az elsőt követően kell beadni, a Modernáét négy héttel később, de a Johnson&Johnson vakcinája például egydózisos oltás. De ha a kínai, az orosz vagy a fent említett oltások valamelyikének második adagját valamilyen oknál fogva nem tudnánk beadatni, akkor sem kell pánikba esni – írja a Time.
Az orvosszakértő szerint az első teendő mindenképpen az, hogy foglaljunk le egy következő időpontot. Ugyan a 3–4 hetes időintervallum az ideális két oltás között, akár 42 nap különbséggel is kialakítható a maximális immunizálás. „Ezt az időt követően is létrejöhet a védettség, de nem rendelkezünk elegendő adattal ahhoz, hogy erről biztosat tudjunk mondani” – idézi a Time dr. Adam Ratnert, az Egyesült Államok járványmegelőzési központjának szakértője.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy 42 nap után újra kellene kezdeni az egész procedúrát az első dózissal. A második is hatékony lehet, de a kutatók még nem tesztelték ezeket a körülményeket.
Felmerülhet a kérdés, hogy nem lenne-e egyszerűbb egy oltással beérni, hisz egy friss kutatás szerint már az is 80 százalék körüli védettséget nyújt a koronavírus ellen, a második adag pedig ezt a számot „mindössze” 90 százalék köré húzza fel. Szakértők szerint teljes védelem nem létezik, de azt ajánlják, hogy mindenképpen adassuk be mind a két dózist, hisz csak így győződhetünk meg arról, hogy a maximális védettséget élvezzük, a lehető leghosszabb ideig.
61 évvel ezelőtt választották meg Európa védőszentjének.
Hétvégére akár 30 fok is lehet.
Elutasítják a feltételes szabadlábra helyezési kérelmét.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.