A Metropol két 18 év alatti olvasója már regisztrált az oltásra, amit a rendszer sikeresen el is fogadott. Elindul a 16–18 éves korosztály vakcinációja is. Az egészségügyi szakemberek tanácsát követve döntött így a kormány – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a napokban.
Egyelőre annyit tudni, hogy Pfizer-vakcinát kaphatnak a fiatalok, és elkülönítik a számukra szükséges mennyiséget. Az oltás rendjéről később lesznek információk.
„A szüleimet már beoltották, és én is szeretném mielőbb megkapni a vakcinát. Szerencsére elfogadta a rendszer az adataimat. Gyerekszínész vagyok, az előadások és a forgatások miatt fontos, hogy meglegyen a védettségem. Persze jó lesz az is, hogy a barátaimmal nyugodtan be tudunk ülni bárhová, és ha elindul a fesztiválszezon, bulizni is mehetek. Ráadásul a nagyszüleimet is bátran megölelhetem.”
„A szerelmem asztmás, ezért szeretném a legnagyobb biztonságban tudni őt, magamat és persze a családomat is. Nagyon egyszerűen tudtam regisztrálni, remélem, mihamarabb megkapom az oltást. A járvány alatt jöttünk össze a barátommal és hosszú hónapok után szeretnénk végre egy igazi mozis randira is elmenni” – mesélte a lány.
Már zajlanak a 12 év alatti gyermekeken végzett klinikai tesztek is egyes koronavírus elleni oltásokkal: a Pfizer és a Moderna is vizsgálja saját vakcináját. A klinikai kísérletek célja, hogy biztonságosság és hatékonyság szempontjából ebben az életkorban is megvizsgálja a védőoltásokat, valamint kiderítse, hogy hogyan kell azokat alkalmazni a kicsiknél.
Ők már szabadon dönthetnek arról, hogy az eredeti praxisukban, vagy már felnőtt háziorvosnál tartanak igényt az általános ellátásra. Dr. Bense Tamás gyermekgyógyász szerint az átjelentkezést ebben a helyzetben nem éri meg halogatni.
„A 18 évesek eddig is kaphattak oltást, de kizárólag a felnőtt háziorvosoknál. Azt egyelőre nem tudjuk, hogy ez változni fog e most a 16–18 évesek oltásával. Elképzelhető az is, hogy oltópontra szervezik majd ki az oltás felvételét. Ettől függetlenül a 18 éveseknek érdemes átmenni felnőtt praxisba, hogy mihamarabb védetté váljanak” – jelentette ki a Metropolnak dr. Bense, aki szerint a nyájimmunitás kialakulásához a gyermekpopuláció átoltása is elengedhetetlen.
„Fél óra múlva legyen itt, addig áthozzuk a kartonját”
Egy 18 éves, még gyermekorvosi praxisban lévő fiatal már nagyon szerette volna megkapni védőoltást, és mivel tudta, hogy erre egyelőre csak a felnőtt háziorvosoknál van lehetőség, úgy döntött, hogy átjelentkezik. Amikor felhívta az orvost, rögtön érkezett a kérdés: „Oltást szeretne? Mert ha igen, fél óra múlva legyen itt, addig áthozzuk a kartonjait”. Olvasónk, Patrik végül így kapta meg egyik pillanatról a másikra az AstraZenecát.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre