Van, aki fél az amerikai gyógyszermultik trükkjeitől, mások viszont nem bíznak a keleti vakcinákban. Egy Instagramon végzett gyors közvélemény-kutatás arra mutatott rá, hogy a fiatalok többségének mindegy, hogy milyen vakcinát kap.
Csaknem százan szavaztak, 90 százalékban 30 év alattiak. 45 százaléknak számít, milyen vakcinát kap, a szavazók 55 százaléka szerint ez teljesen mindegy. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa szerint, nem érdemes különbséget tenni a vakcinák között és úgy tűnik, hogy ezzel a többség tisztában van. A lényeg, hogy mihamarabb újrainduljon az élet.
Már régóta oltanak az amerikai Pfizer, illetve Moderna-oltással, de a múlt hét óta már a brit AstraZenecát és az orosz Szputnyikot is alkalmazták, tegnap pedig megérkezett a kínai Sinopharm, ami első körben több mint negyedmillió ember oltására elegendő.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa korábban a Metropolnak mesélt a vakcinával kapcsolatos tévhitekről. Sokan például azt hiszik, hogy egyes oltóanyagok túl gyorsan készültek el, ezért veszélyesek. A szakember ezt egyértelműen cáfolta. „A vakcina minden protokolláris fázison végigment, egyik fázist sem hagyták ki vagy gyorsították meg. A vakcinák között nem érdemes különbséget tenni, hisz mindegyik ugyanazt tudja: nagy valószínűséggel megvéd a koronavírustól, ami a korlátozások nélküli, szabad élet kulcsa” – mondta.
A regisztráltak az oltás előtt levelet kapnak arról, hogy melyik vakcinához juthatnak hozzá. Ezt azt jelenti, hogy választani egyelőre nem lehet, ugyanakkor a visszautasítás lehetőségével bárki élhet. „ Aki regisztrált, de nem kéri azt a vakcinát, vagy nem jó az időpont, továbbra is bent marad a regisztrációs rendszerben – jelentette ki György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára.
A Metropol a legnagyobb közösségi oldalon is arról kérdezte az embereket, hogy fontos-e, hogy melyik vakcinát kapják meg, és ha igen, melyiket választanák. Többek közt ilyen válaszok érkeztek:
Megérkezett Pekingből tegnap a kínai vakcina-szállítmány, a háziorvosok fognak vele oltani, amint megkapja a magyar engedélyt.
Kétfajta oltóanyag is érkezik a héten:
Megoszlik a budapestiek véleménye arról, melyik oltás a legjobb a koronavírus ellen. A fiatalokat viszont csak egy érdekli igazán: hogy minél hamarabb beoltsák őket, hogy végre szabadabban élhessünk.
Kosinszki Krisztina:
„Szerintem felesleges különbséget tenni a vakcinák között. Kizárt, hogy egy-egy ország veszélybe akarná sodorni a saját állampolgárait, ráadásul most az egész világ azt figyeli, hogy ki tud ebből a helyzetből győztesként kijönni. Kétlem, hogy a gyártók kockáztatni szeretnék a jó hírnevüket”
Kovács Péter:
„Nekem teljesen mindegy, hogy mivel oltanak be. Ha itthon engedélyezték, akkor nagy valószínűséggel biztonságos, ugyanis nálunk nagyon szigorúak az ezzel kapcsolatos törvények. Attól sem tartok, hogy az EU nem engedélyezi a keleti oltóanyagokat. Egy a fontos, hogy túl legyünk ezen az egészen, és újrainduljon az élet.”
Mező Sándorné:
„Az orosz állítólag nagyon jó, több ismerősöm is megkapta már, és nem tapasztaltak semmilyen különösebb mellékhatást. Bízom az ő példájukban. A Pfizer-től sem zárkózom el, de mivel idős vagyok, valószínűleg a Szputnyik V-t kapom. A kínaitól tartok kicsit. Meglátjuk, örömmel állok elébe, a lényeg, hogy minél hamarabb beoltsanak.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre