Még mindig sok a kérdés a vakcinákkal kapcsolatban, most eloszlatjuk a tévhiteket

Bár hazánkban már közel több, mint egy hónapja zajlanak az oltások, sokan még mindig kételkednek a vakcina biztonságosságában. Hogyan lehetséges, hogy ennyi idő alatt kifejlesztették az oltást? Mi van, ha valaki covidos, amikor beoltják, csak még nem tud róla? Többek közt ezekre a kérdésekre adtak választ a Pécsi Tudományegyetem szakemberei.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.02.03.
kisokos

A korlátozások okozta nehézségekre csak az oltás nyújthat megoldást. Mégis nap mint nap hallunk a vakcinával kapcsolatos különböző tévhitekről, amelyek sokszor csak légből kapott információkon alapulnak. A leggyakrabban felmerülő kérdéseket Harka Éva, a Pécsi Tudományegyetem munkatársa gyűjtötte össze, a válaszokban pedig Dr. Botz Lajos professzor, a PTE Klinikai Központi Gyógyszertár és Gyógyszerészeti Intézet vezetője, és dr. Czinner Valéria, a PTE Gyógyszerészeti Intézet és Klinikai Központi Gyógyszertár szakgyógyszerésze segített.

Rövid idő alatt fejlesztették ki ezt az oltást, honnan lehet biztosan tudni, hogy akár évtizedek múlva nem éppen emiatt lesz valami komoly bajom? Dr. Botz Lajos: Ennek semmi jelét nem látni. Azért megjegyzem: az ilyen kérdéseket feszegetők megelőlegezik maguknak azt, hogy biztosan covid-mentes lesz a jövőjük.

Hogyan lehetséges, hogy ennyi idő alatt kifejlesztették az oltást? Dr. Botz Lajos: Ez a globális világ első globális járványa, ami globális, összehangolt pénz és szellemi tőke koncentrációt is indukált, rendkívül rövid idő alatt. Azt gondolom, ez amiatt is van, mert a koronavírus-járvány mindenkit érintett. Ha helyi járvány maradt volna, - mondjuk, csak egy kontinensre kiterjedve -, nem összpontosult volna ennyi erőforrás. A humán klinikai vizsgálatoknak, amiket egy-egy betegség kapcsán elindítanak, vannak nemzetközi regiszterei, ezek alapján elmondható, hogy jelenleg több mint 4000 vizsgálat van folyamatban a koronavírus kapcsán. Ilyen arányú egyetlen betegség vizsgálatára irányuló munka még nem volt.

Dr. Botz Lajos (Fotó:UnivPécs)

Úgy tudom, csak akkor adható az oltás, ha az ember nem covidos éppen. Mi van, ha covidos vagyok amikor beoltanak, csak még nem tudok róla? Dr. Botz Lajos: Az oltópontokra érkezőknek testhőmérséklet-mérésen kell átesniük, és ki kell tölteniük egy, az oltás kockázataira vonatkozó kérdőívet és egy járványügyi nyilatkozatot. Abban az esetben, ha a koronavírus-fertőzésre jellemző és arra utaló tünetei vannak valakinek (hányingere, fejfájása, íz- és/vagy szaglásvesztése van, lázas, stb.), akkor őt nem szabad oltani.

Úgy tudom, nem nyújt 100%-os védettséget - akkor meg minek? Dr. Czinner Valéria: A vizsgálatok szerint azt megakadályozza az oltás, hogy a betegség súlyossá váljon, vagyis aki az oltás ellenére elkapja a koronavírust, annak sem lesz súlyos vagy végzetes kimenetelű a betegsége.

Van alapbetegségem, emiatt engem nem szabad beoltani. Dr. Botz Lajos: Éppen emiatt kell beoltani! Akinek alapbetegségei vannak (cukorbetegség, túlsúly, autoimmun-betegség, magas vérnyomás, stb.), mind magasabb kockázatú csoportba tartoznak. Láttunk teljesen egészséges vagy annak gondolt embereket is covid-fertőzöttként. Ez a koronavírus egyik rejtélye: nem tudni, hogy pontosan mi alapján válogat közülünk.

Dr. Botz Lajos (Fotó:UnivPécs)

Cukorbeteg vagyok, és úgy tudom, az oltóanyagban van cukor - vagyis nem adathatom be. Dr. Botz Lajos: Az egész vakcina mindössze 0,3 milliliter. Az sem borítaná fel egy diabéteszes vércukor-értékeit, ha az az egész cukorból lenne. Vagyis a cukorbetegség nem kizáró ok, sőt!

Nem vagyok idős, engem a koronavírus nem érinthet rosszul, az oltásra sincs szükségem. Dr. Czinner Valéria: Azt gondolom, a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet a fiatalok életet ugyanúgy megnehezíti, mint az idősebbekét. A járványügyi szakemberek szerint a korlátozások addig nem oldhatóak fel biztonsággal, amíg a nyájimmunitáshoz elegendő átoltottságot el nem értük. Vagyis addig nem lehetünk együtt a barátainkkal, családtagokkal, nem nyitnak ki az éttermek, színházak, mozik, nem lehetnek rendezvények, és abban sem lehetünk biztosak, hogy a gazdasági helyzetünk változatlan marad.

Úgy tudom, az oltásnak rengeteg kellemetlen mellékhatása van. Dr. Botz Lajos: Nagyon kevés olyan eszközünk van a gyógyításban, aminek ennyire kevés mellékhatása van, mint ennek az oltásnak. Amikor engem beoltottak, volt két nap, amikor tényleg fáradtabbnak éreztem magam - nem tudom megmondani, hogy az oltás miatt volt-e vagy azért, mert időjárás-változás zajlott. De úgy gondoltam, hogy részemről az oltás jó befektetés, mert komolyabb veszélyt kerülök el általa. Aki nem akarja bevállalni, hogy egy pár napig a vállán talán lesz egy pirosodó, fájdalmasabb terület, az lehet, hogy a koronavírus komolyabb tüneteit választja.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás