A Metropol utánajárt, hogy milyen különbségek vannak az allergia és koronavírus tünetei között, és ezt a meglepő információt Prof. Dr. Nékám Kristóf lapunknak nyilatkozta.
Idén már januárban megkezdődhet az allergiaszezon, hiszen már mérhető a mogyoró, Tisza fa-, és a Ciprus félék pollenszórása Magyarország egyes részein. Néhány tünetében hasonlóság is lehet a koronavírus és az allergia között- mondta el Müller Cecília az Operatív törzs tájékoztatóján, ahol az is elhangzott, hogy eddig 201 ezer ember oltására elegendő vakcina érkezett az országba, vasárnapra pedig itt lesz az újabb Moderna-szállítmány is.
Magyarországon általában február végén, március elején szokott a pollenszám olyan magas lenni, hogy érzékennyé váljanak rá az emberek - mondta a Metropolnak Prof. Dr. Nékám Kristóf allergológus.
A Covid-19 és az allergia tünetekről a doktor úr elmondta, bár mindkettő elsősorban a felső-légutakat támadja, egyszerű őket megkülönböztetni.
„A tünetek közötti hasonlóság kétségtelen, de a láz és hőemelkedés például nem jellemző az allergiás tüneteknél. Továbbá az allergiának általában évekre visszamenő tünetei vannak, amiket egy-egy „tapasztaltabb” allergiás már felismer” - közölte a Prof.
Hozzátette: „Megtörténhet akár az is, hogy egy allergiás ember szervezete kezd el koronás tüneteket produkálni, mivel a szezon alatt kapja el a koronavírust”.
Akik hajlamosak az allergiára, jobban figyeljenek magukra és ha nem jellemző tüneteket produkálnának, akkor hívják fel háziorvosukat.
Az allergia tünetei lehetnek tüsszögés, orrfolyás vagy éppen dugulás, könnyező szem, viszketés. A koronavírusnál is előfordulhatnak megfázásra emlékeztető jelek, viszont itt általában párosulnak hozzá az allergia tüneteinél súlyosabb panaszok, például izomgyengeség vagy láz. A covidos embereknél pedig nem jellemző a viszketés, vagy éppen a tüsszögés. Az eltűnő ízérzékelés inkább a korona tünete, az allergiásoké inkább csak tompul.
Az Operatív törzs tájékoztatóján elmondták, az oltópontokon felolvasztott ampullák még 6 órán keresztül felhasználhatóak. Az ott dolgozóknak lehetőségük van, hogy a meg nem jelenő személyek helyett a következő napra várt, oltásra jogosult embert előrébb venni a sorban. Így egyetlen vakcinát sem pocsékolnak el.
Az infektológus mindkét koronavírus elleni védőoltást megkapta. A Dél-pesti Centrumkórház osztályvezetője úgy fogalmazott: minden vakcina megakadályozza azt, hogy valaki belehaljon a betegségbe, ami jelen helyzetben a legfontosabb!
Várhatóan maradnak a jelenleg is érvényben lévő korlátozások. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt mondta, hogy amíg nincs tömeges oltás és nem javulnak drasztikusan az adatok, addig nem várható enyhítés sem.
Megérkezett a legújabb koronavírus elleni gyógyszer az otthon gyógyulóknak
A bamlanivimab nevű, koronavírus elleni készítményt elsőként a Dél-pesti Centrumkórház és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet alkalmazhatja, majd fokozatosan bevezetik más intézményekben is. A gyógyszert az igazolt megbetegedés után egy héttel, maximum tíz nappal lehet beadni azoknak a betegeknek, akiknél nagy a kockázta a betegség súlyos lefolyásának, de még nem kerültek kórházba. A szert egész Európában Magyarország alkalmazhatja elsőként.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre