Szerdán születhet döntés az egységes, koronavírus elleni védőoltást igazoló dokumentum bevezetéséről. A Metropol megkérdezte a budapestieket, hogy az utazás kedvéért beoltanák-e magukat.
Az Európai Bizottság a tagállamokkal együttműködve a szerdai napon dönthet, az úgynevezett Covid19 oltási igazolványról. Az okmány célja, hogy a nemzetközi utazások során azonosítani lehessen, hogy ki rendelkezik a koronavírus elleni védőoltással. Varga Judit igazságügyi miniszter a Hír Tv-ben elmondta, hogy csütörtökön a rendkívüli EU-csúcson a vakcina-útlevél kérdése is napirenden lesz. “Ezt érdemes megvárni” a magyar szabályozással. „Amikor elindul az oltás, felmerül a mobilitás kérdése is, hogy a védettséget igazolni fogják Európa szerte. Biztos, hogy lesz sok tagállami elképzelés, hogy az élet vissza tudjon állni a régi kerékvágásba” – mondta a miniszter.
A hazai egyeztetésről és szabályalkotásról Varga Judit úgy fogalmazott: “Vannak elképzeléseink, de nem érdemes annyira előreszaladni, mert valószínű, hogy az uniós szabályozással olyan minimumfeltételeket fognak megállapítani, hogy technikai szempontból is jobb, ha várunk egy-két napot„.
A hírek szerint márciustól egyre több légitársaság készül a vakcinaútlevélre, sőt a nagyobb nemzetközi légitársaságok előírhatják a Covid–19 elleni oltottság igazolására szolgáló Travel Pass digitális egészségügyi rendszer alkalmazását, amely felgyorsíthatja a turizmus mielőbbi újraindulását.
A Maszol számolt be a hírről, hogy hétfőn az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) úgy döntött, nem kell karanténba vonulniuk a Romániába beutazóknak, függetlenül attól, hogy melyik országból érkeznek, amennyiben megkapták a koronavírus elleni oltás második dózisát is, és a második oltás időpontjától eltelt legalább 10 nap. Romániában ezidáig nem nagy az oltási kedv, a legfrissebb felmérés szerint csupán a lakosság 35 százaléka oltatná be magát a koronavírus ellen. További 27 százalékuk még mérlegeli, hogy mit tegyen.
- Egyébként is beoltatnám magam! Mindenféleképpen, nem csak azért, mert így lehet majd utazni, hanem azért is mert ezzel megvédem a körülöttem élőket. A családomban és barátaim körében mindenki egyetért az oltás fontosságával. Valaki azt mondja, hogy nem kínai, nem orosz, de én a Pfizerrel szimpatizálok, de ha Országos Gyógyszerészeti Intézet bevizsgálja és elfogadja, akkor az ugyan jó a másik is, én akár azzal is beoltom magam, de ez egy nehéz kérdés – mondta lapunknak Renáta.
– Az a baj, hogy nem tudjuk, mi jut majd a lakosságnak. Tehát annyira vitatott, hogy most a Pfizer jó vagy jó-e a kínai, jó-e az orosz. Néztünk a facebookon egy videót, ami arról szólt, hogy egy orvos mondta el, hogy mitől lett ilyen gyors a vakcina előállítása és mivel olyan nagy a probléma a vírushelyzet miatt, hogy emiatt egy kicsit szkeptikus vagyok. Ha kéne választani, akkor inkább az oroszt választanám – mondja Dorottya.
– Csak amiatt nem oltanám be magam, hogy utazhassak vagy étterembe mehessek, de az egészségem miatt igen. Viszont ennek ellenére nem oltom be magam – mesélte Attila.
– Mindenhez kelleni fog? Ha megbizonyosodtam róla, hogy a vakcina az elég jó, és nincsen semmi mellékhatása, akkor beoltatnám magam. A Pfizer vakcinájával oltatnám be magam, azért mert az amerikai – állította Balázs és Gábor.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre