Nincs maszk az utastársunkon? Ezt kell tennünk

Hiába kötelező maszkot hordanunk a tömegközlekedési eszközökön és ezt rendszeresen ellenőrzik is, akad olyan utas, aki így sem viseli vagy nem helyesen.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.11.05.
nyomoz a bkkopó

Tisztelt Szerkesztőség!

Az utazások során a szabály ellenére sokszor találkozom olyanokkal, akik nem viselnek maszkot vagy nem helyesen. Az ellenőrök rendszeresen szállnak fel a járatokra, de ők se tudnak mindenhol ott lenni, és a sofőrök sem látnak mindenkit a nagy tömegben. A maszk nélküli utasok pedig direkt hátul utaznak. Olyat is láttam, hogy valaki csak addig viselt maszkot, amíg az ellenőrök a buszon voltak, amint leszálltak, lehúzta az álla alá. Engem ez nagyon zavar, mert kötelező hordani a vírus miatt, és nem szeretném, ha valaki az ő felelőtlenségük miatt kapná el a fertőzést. Gondolkodtam azon, hogy a rájuk szólok, vagy a sofőrnek jelzem, de nem tudom, hogy van-e hozzá jogom?

A járművezetőnek is szólhatunk, ha azt tapasztaljuk, hogy valaki nem tartja be az előírásokat (Fotó: Metropol/Sulyok László)

Udvariasan figyelmeztessük őket

A maszkot minden 6 év feletti személynek viselnie kell a járatokon és a megállókban is, úgy hogy az az orrot és a szájat is eltakarja. Ha valaki ezt nem tartja be, az szabályt szeg.

- A maszkviseléssel kapcsolatos kormányzati és fővárosi rendeletek egyértelműen meghatározzák a közösségi közlekedési szolgáltatás igénybevétele során alkalmazandó maszkviselési szabályokat. Az előírások betartására kiemelt figyelmet fordítunk. Ellenőreink ugyanakkor nem lehetnek ott a napi közel 2500 induló járaton egyszerre, ezért nemcsak saját maga és utastársai egészségének megóvásán segít, de a mi munkánkhoz is hozzájárul, ha udvariasan figyelmezteti az esetleg maszk nélkül utazókat – válaszolta a BKKopó megkeresésére a vállalat.

A sofőrtől is kérhetünk segítséget

Ha kérésünk ellenére sem veszi fel helyesen a maszkot utastársunk, a sofőrnek is jelezzük a problémát. - A járművezetőnek is szólhat természetesen, ha azt tapasztalja, hogy valaki nem tartja be az előírásokat. Fontos tudni, hogy a sofőrök elsődleges feladata az, hogy az utasokat biztonságosan eljuttassák úti céljukhoz – ezért, ha ellenőrt lát a helyszínen, akkor kérjük, először inkább neki jelezze a problémát –, ugyanakkor rendelkezésükre áll egy bármikor lejátszható hangbemondás, amely a maszkviselési szabályok betartására utasítja az ügyfeleket – mondta a BKK.

Hiába kötelező a maszk, nem mindenki viseli a járatokon. (Fotó : Metropol/Markovics Gábor)

Pénzbírságot kaphatnak a szabályszegők

Az eljárás szerint, ha valaki nincs vagy helytelenül viseli a maszkot az ellenőrök figyelmeztethetik, ellenállás esetén pedig leszállíttathatják vagy pénzbírságra szabhatnak ki rá, aminek összege 8 ezer forint. Szükség esetén pedig rendőri vagy közterületesek segítséget is kérhet az ellenőr.

A MÁV és Volán járatain is ugyanez az előírás érvényes. Szabályszegők azonban itt is bőven akadnak. A vonatok a szigorítás bevezetése utáni első héten összesen 172 percet késtek azért, mert valakin nem volt vagy nem megfelelően viselte a maszkját. Az egyik balatoni járaton pedig az utasok meg is ütötték az jegykezelőt azért, mert utasította őket a védőeszköz használatára. Az ellenőr értesített a hatóságokat, majd orvosi segítségre volt szüksége. A MÁV feljelentés tett az ügyben.

Hol kell még maszkot hordanunk?

  • boltokban, bevásárló központokban
  • színházakban, mozikban
  • egészségügyi és szociális intézményekben
  • ügyfélfogadási irodákban
  • iskolák folyosóin és közösségi tereiben
  • múzeumokban
  • szabadtéri és sportrendezvényeken
  • vendéglátó- és szórakozóhelyeken








  • Top hírek





    Hírlevél-feliratkozás

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.