Egyre nehezebben bírjuk a vírushelyzetet és a bezártságot, főleg, ahogy közeleg a karácsony... Az orvosok félreverik a vészharangot: sajnos egyre többen nyúlnak kedélyjavítókhoz és nyugatókhoz: dupla mennyiségű Xanax és Frontin fogy, mint máskor!
Talán utoljára a háborúban éltek ilyen nyomás alatt az emberek, mint most. A járvány és a korlátozások teljesen felborították életünket. Félünk a járványtól és attól, hogy megmarad-e a munkánk, pénzügyileg túléljük-e ezt az időszakot. Nem ölelhetjük meg idős szeretteinket, nem tudunk sehol kikapcsolódni, és ez lehet, hogy karácsonyig is így marad...
Nem véletlen, hogy október közepe óta nagyobb mennyiségben fogynak a nyugtató és kedélyjavító gyógyszerek. - Kétszer annyi nyugtató fogy. Ezek közül is a Xanax és a Frontin a legnépszerűbb, de a vény nélkül kapható nyugtatók gyógynövényes „nyugibogyókból”, stresszoldókból és kedélyjavítókból is jóval többet vásárolnak nálunk. Volt olyan nap, hogy ki is fogytunk, azóta nagyobb mennyiségben rendelünk - magyarázta Gyöngyi, az egyik budapesti gyógyszertár eladója, aki azt tanácsolja: semmiképp ne szedjünk orvosi javaslat nélkül ilyen szereket! Ha gondjaink vannak, inkább forduljunk szakemberhez!
- Sokkal többet kell most felírnom ilyen készítményekből a pácienseknek, nagyjából másfél-kétszer annyit. A túlhajszolt orvosok sajnos kevesebbet tudnak a betegek lelkével foglalkozni, így előfordul, hogy gyógyszerfelírással próbálják meg áthidalni a lelki eredetű bajokat. De fontos tudni, hogy a készítmények mértéktelen szedése nem oldja meg a problémát - mondta dr. Bense Tamás háziorvos, aki azt tanácsolja: gyógyszerek helyett inkább mozogjunk valamit, vagy fogyasszunk gyógyteákat!
A középiskolások újra otthonról folytatják a tanévet, és a barátaikkal sem tudnak találkozni, szórakozni. - Nekik rendkívül nehéz ez a helyzet, hiszen a kamaszok számára különösen fontos, hogy a kortársaikkal tudjanak együtt lenni. Ez az az időszak, amikor a legkevésbé szeretnének otthon lenni, most mégis erre vannak kényszerítve, emiatt bennük is nagy a feszültség - mondta Krizbai Terézia iskolapszichológus, aki szerint a szülőkkel való konfliktusok viselik meg legjobban a kamaszok lelkét.
- A szülők is feszültebbek, ingerültebbek, és így, hogy mindenki otthon van, kijönnek olyan konfliktusok és problémák, amik korábban a szőnyeg alá lettek söpörve. Most viszont nem tudunk hova menekülni a gondok elől. A diákok nem találják a közös hangot a szüleikkel, a szülők egy része pedig képtelen a házastársával viták nélkül együtt élni, ami szintén hatással van a gyerekre. A végzősökön különösen nagy a nyomás, aggódnak, hogy tudnak felkészülni az érettségire, és az elmaradt szalagavatók miatt is csalódottak - tette hozzá a szakember.
A járvány alatt a legnagyobb teher az egészségügyi dolgozókra hárul, akik erejükön felül látják el a betegeket. Számukra is létrejött egy lelkisegély vonal. A Call for Help önkéntesei a 06 1 770 7333 – as ingyenesen hívható számon a nap 24 órájában várják mindazok hívását, akik a betegellátás során fáradtnak, lehangoltnak, kiégettnek érzik magukat.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre