Mit tegyek, ha úgy érzem koronavírusra utaló tüneteim vannak? Ugyanazt, mind eddig és ezen az életbe lépő új eljárásrend sem változtat: mindenképpen telefonon keressük fel a háziorvost, aki minden gyanús esetnél továbbra is kértheti a laboratóriumi vizsgálatot azaz a tesztelést.
- Minden esetben, amikor a háziorvos gyanúsnak véli új koronavírus megbetegedésre az őt megkereső személyt, változatlanul elrendelheti a tesztelést – kezdte napi tájékoztatóján Müller Cecília országos tiszti főorvos.
- Kérjük is őket arra, hogy laboratóriumi vizsgálattal legyen megerősítve a gyanújuk, hiszen akkor kerül be az adott eset a járványügyi rendszerbe. Pozitív személyként tartjuk nyilván, és figyeljük az ő pozitivitásának eredményét, vagyis, hogy gyógyulttá válik vagy súlyosabb esetben esetleg a megbetegedés halállal végződik – tette hozzá.
Mint ismert, az koronavírus-fertőzésgyanús személyeknek továbbra is a háziorvosukat kell telefonon felkeresniük, aki indokolt esetben kéri a tesztelést az Országos Mentőszolgálat munkatársaitól. A mintavétel előzetes egyeztetés után történik, a PCR teszt előtt pedig sem inni sem enni nem szabad.
Nagyobb önállóságot kaptak a háziorvosok (Fotó: Shutterstock)Bense Tamás: Nagyobb önállóságot kaptak a háziorvosok
- Ezáltal sokkal nagyobb önállóságot kaptak az orvosok. Természetesen indokolt esetben most is minden személyt tesztre küldünk – mondta dr. Bense Tamás háziorvos, aki elmondta milyen kritériumok szerint tekinthető valaki koronavírussal fertőzöttnek.
- Akkor számít valaki gyanús esetnek, ha valamely klinikai kritérium érvényesül vagy tünetmentes illetőnél az orvos COVID-ra gyanakszik. Ilyenkor sem történik minden esetben teszt, elkülönítés, megfigyelés következik. Állapot rosszabbodás esetén teszt, súlyos esetben kórházi elhelyezést kérhetnek. A tünetmentes esetek tesztelése a mintavételi pontokon történik, a tünettel rendelkezőkön pedig a mentők otthonukban végzik. Mindkét esetben az ingyenes mintavételt kizárólag a háziorvos kérheti vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ – tette hozzá a szakember.
Fontos tudnivalók
23 és 6 óra között nem lehetnek nyitva a szórakozóhelyek. Ugyanakkor nyitvatartási időben is csak 500 fő alatti rendezvényeket lehet szervezni.
A hatósági házi karantén minden esetben 10 nap, a korábbi 14 nap helyett.
Ha az orvos rendeli el, ingyenes a teszt. Akik viszont a külföldről érkeznek az országba és szeretnék elkerülni a karantént vagy akik csak szeretnének megbizonyosodni arról, hogy elkapták-e a vírust, azoknak egy teszt hatósági ára 19 ezer 500 forint.
Október 1-jétől minden iskolában mérnek hőmérsékletet. Müller Cecília azt tanácsolta, hogy a gyerekeket lehetőleg több bejárton engedjék be.
1 nap alatt közel ötvenszer intézkedtek a maszk miatt
Hétfő óta nem csak a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben kell maszkot viselni, hanem minden zárt térben, így a mozikban, színházakban, bevásárló központok területén, egészségügyi és szociális intézményekben, valamint az ügyfélfogadási irodákban is. Úgy tűnik, hogy sokan még a régi szabályokat sem tanulták meg, Kiss Róbert rendőr alezredes az operatív törzs tegnapi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a rendőrség 22 esetben intézkedett amiatt, mert a tömegközlekedési eszközön utazók nem viselték, vagy nem jól viselték a maszkot. A kereskedelmi üzletekben, bevásárlóközpontokban 27 esetben kellett intézkedniük. Szigorúbbak a maszkviselési szabályok
Nem csak a tömegközlekedési eszközön, a megállókban is fel kell venni a maszkot!
Ha a szabályokat megszegjük, akár 50 ezer forintos bíróságot is kaphatunk.
Viseljük helyesen!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre