
Katy Perry zavarba ejtő dekoltázst villantott
Tudományos díjátadó gálán vett részt az énekesnő.
Ettől sokaknak összefut a nyál a szájában!
Hogy miképp jutott el Bódi Sylvi az Instagram-oldalán a tavasztól, mint kedvenc évszakától a kovászos kenyérsütésig, no meg a receptig, az talán sosem fog kiderülni. Egy a lényeg: ettől bizony sokaknak összefut majd a nyál a szájában!
„Tavasz, a kedvenc évszakom, képekben… és közkívánatra Kovászos Kenyérsütés recepttel.”
– írja közösségi oldalán Sylvi, és egyből rá is tér a lényegre!
„Hozzávalók:
* kb. 360 g aktívkovász (kb. ennyi lesz a lent leírtak alapján elkészített kovászból)
* 510 ml víz (langyos)
* 800 g tönkölyfehérliszt
* 25-30 g só (finomőrlésű)
Opcionális: 90 g joghurt (natúr, cukormentes) és/vagy különböző magvak pl. dió.
A keveréshez, dagasztáshoz én robotgépet használok.”
Ami a kenyér elkészítését illeti:
„Az aktív kovászt feloldom (510 ml) langyos vízben (villával keverem el), hozzáadom a 800 g lisztet, sót. Ha van, akkor beledolgozom a joghurtot, magvakat, krumplit stb. és legalább 10 percig dagasztom géppel, közepes sebességgel.
Ha nagyon folyós, híg, akkor apránként adok hozzá egy kis fehér lisztet, akár több felvonásban, amíg jó állagú nem lesz.
Letakarva (ruhával) hagyom kb. 1,5 órán át. Majd végzek rajta egy hajtogatást, összesen háromszor 60 percenként. (Nyújtani óvatosan ujjakkal!) Minden hajtogatás után enyhén kiolajozott (olívával) műanyag tálba (az üveggel nehezebb később dolgozni) teszem, s letakarom ruhával. A 3. hajtogatás után 1 órával min. 12-16 órára (éjszakára) berakom a hűtőbe kelni/érlelődni. Ez a legfontosabb rész az egészséges kenyérhez.”
– írja Bódi Sylvi.
Majd így folytatja:
„A hűtőben min. 12 órát legyen a tészta! De egyébként én szeretem 24-36 óráig is keleszteni a hűtőbe tett tésztát, mert annál gluténmentesebb lesz és az íze is kovászosabb. (Egy természtgyógyász-füvesember is ezt a hosszabb kelesztési időt javasolta.) A sütőt sütés előtt legalább 30 percig alsó/felső/légkeverés üzemmódban 250-260 fokon felmelegítem. Ezzel egyidőben kiveszem a tésztát a hűtőből, s leveszem róla a takaró ruhát. Sütés előtt közvetlenül sütőpapírra (szilikonos, nekem a többi ráragadt a kenyérre) rakom, majd gyorsan bemetszem pengével a tészta tetejét és öntöttvas lábosba belerakom, majd fedővel sütöm 55 percig 250-260 C-on légkeverésessel, s csak felső sütőszálat működtetve. (Ha az alsó fűtőszál is működik, akkor megég az alja.) Utána kész. Kiborítom a lábosból, egy rácsra, s jól szellőző helyre (kamra) rakom, majd hagyom kihűlni. Úgy lehet megállapítani, hogy jól megsült-e a kenyér, ha sütés után az alját megkopogtatjuk, s mély/kongó hangot hallunk. Az 55 perc sütési időt ki kell tapasztalni, nekem ez bevált.”
Az egykori playmate nem áll meg itt, elárulja, mit tesz, ha azt szeretné, hogy friss kenyérrel induljon a hétvégéje!
„Ha mondjuk szombaton reggel 10 órakor szeretnék friss, ropogós kenyeret, akkor a következőket teszem: pénteken reggel 7-8 körül kiveszem a hűtőből az anyakovászt, s elvégzem a fent leírtakat. Kb. (ez hőmérséklet függő) délután 2 körül el tudom kezdeni a kenyérsütés részben leírtakat, így kb. este 7 körül már be tud kerülni a kenyértészta a hűtőbe. ( A hűtőben min. 12 órát pihenjen a tészta!) Szombaton reggel 7 körül bekapcsolom a sütőt melegedni, s elvégzem a sütésnél leírtakat. Jó sütést kívánok!”
Van még kérdés? Aki figyelt, annak bizonyára akad! A folytatásban rájuk gondol Sylvi!
„Kovász – fogalmak:
Anyakovász: Ez az a kovász, amiből elvesszük mindig a sütéshez szükséges mennyiséget.
Egyébként hűtőben tárolva 1 hétig simán el van „etetés” nélkül. (Ha sűrűbbre keverem, akkor 3 hétig is.)
Aktívkovász: Az az állapot, amikor az anyakovászt, vagy a belőle elvett mennyiséget megetetjük, s 4-8 óra elteltével az eredeti magasságának a 3-4-szeresét eléri (szobahőmérsékleten).
Figyeljünk rá, hogy még az előtt használjuk fel az aktív kovászt, amíg az el nem kezd összeesni! (Az nem jó, mert akkor éhező állapotban lesz.)
Etetés: Az anyakovászból elvett darabhoz adunk langyos vizet, s lisztet a megfelelő arányban
Liszt az etetéshez: Én tiszta, teljeskiőrlésű tönkölylisztet használok, és fehér tönköly lisztet. Fele-fele arányban.
Anyakovász etetése, életben tartása: Ha valaki hetente süt 1 kenyeret, akkor nem kell külön etetni. Ha nem süt, akkor az életben tartáshoz hetente egyszer el kell venni az anyakovászból 50 g-ot, majd azt 60 ml langyos vízzel elkeverjük (villát használok), aztán adunk hozzá kb. 60-65 g lisztet, s azt jól elkeverjük villával. Az állaga enyhén kemény legyen, ne maradjon folyós. Fedőt rakunk rá, enyhén rácsavarva. Aztán ezt a keveréket hagyjuk 4-6 órán át érni szobahőmérsékleten, s mielőtt elkezd visszaesni az emelkedés a befőttes üvegben (én 1 litereset használok) berakom a hűtőbe. Az eredeti maradék anyakovászt ki kell önteni! Nagyon fontosak ezek az arányok! Ha csak azt csinálnánk, hogy a kb. 150 g anyakovászból elvesszük mondjuk a felét, s adunk hozzá 50 ml vizet, 50 g lisztet, akkor kinyírjuk az anyakovászt, éhen fog halni!
Ha kenyeret sütünk – a fent leírt mennyiségű anyakovásszal a következőt teszem (nekem ez elég a kb. 2 kg-os kenyeremhez):
Kell egy kb. 1 literes tál (műanyag, vagy üveg).
Az anyakovászból kiveszek kb. 80 g-ot, s azt a tálba rakom.
Aztán az anyakovászos üvegben a megmaradt kovászhoz (ez kb. 50 g) adok 60 ml langyos vizet, elkeverem villával, majd 60-65 g liszt, amit szintén elkeverek villával. Fedőt rakunk rá, enyhén rácsavarva, hagyom érni, s mi előtt el kezdene összeesni, hűtőbe rakom.
A másik tálban fog készülni az aktuális sütéshez szükséges aktív kovász.
Itt a 80 g kovászhoz 120 ml langyos vizet adok, elkeverem villával, majd kb. 80 g teljes kiőrlésű tönköly lisztet, s 60 g fehér tönköly lisztet rakok, s ezt is jól elkeverem villával. Figyelve arra, hogy egy kissé keményebb legyen, ne legyen folyós. Fedőt ruhát rakunk rá, majd 4-8 óra múlva, amikor eléri a kellő magasságot (kb. 2-3x magasság) felhasználjuk, a kenyérsütés részben leírtak szerint.”
Tudományos díjátadó gálán vett részt az énekesnő.
Mr. Szabi Opitz Barbival ment ruhaboltba...
Brutál jól néz ki! Ilyet még nem láttunk!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre