Testbeszédre alapozva, kényszerítő eszközök nélkül rávenni az állatokat, hogy megtegyék azt, amit a lovas szeretne. Ez a szabadidomítás. Nem cirkusz ez, hanem inkább a ló és a lovas közös akaratának érvényesülése a gyakorlatokban.
Teljesen hétköznapi, szerető családból jön Tászler Melinda, ő az első „lovas” a famíliában. 2007-ben vette az első lovát, Patást, és őt, illetve a szabadidomítást választotta az egyetem geológia szakja helyett.
„Autodidakta módon tanultam meg idomítani: rengeteget olvastam a témában, és videókat néztem az interneten. Patással próbálgattuk a mozdulatokat, tapasztalat alapján kialakult, hogyan tudom irányítani őt, eleinte eszközökkel és testbeszéddel, majd csak a testbeszéddel” – mesélte a Hot! magazinnak Melinda.
Öt évig ez csak a hobbija volt. Akkor jöttek az első felkérések, hogy edzést tartson más lovakkal, és bemutatóra is hívták Patással, aki szinte kitalálta a gazdája gondolatait. Később egy saját telket is sikerült megvásárolnia Melindának, ahol az apró lovarda áll; ma már csak Morti, a minipóni és Hexi, a póni otthona. Minden jól alakult, ám 2018-ban egy állat, amelyet képezett, megbokrosodott.
„Fél évvel korábban már csúnyán odaharapott egyszer. Összetett jellemű lovacska volt… Arról már nincs emlékem, hogy jön felém a ló, és megtipor. Majdnem sikerült kinyírnia, papíron nem is lehetnék életben.”
Melinda súlyos koponyasérülést szenvedett, elveszítette a jobb szeme világát, és a bal oldala is lebénult. Többéves rehabilitáció várt rá, ám a lelke nem tört meg. Eszébe sem jutott eladni a lovait, és nincs benne félelem az állatoktól.
Most már csak ritkán dolgozom én magam idegen lóval, főleg edzéseket tartok. Problémás lovakat pedig már nem is vállalok, mert már sérültem eleget.
A problémásság nem mindig a ló hibája, és nemcsak a bántásból, hanem a következetlen majomszeretetből is adódhat.
„A gazdának kell meghúznia a határokat, hogy mit lehet és mit nem, és nem túlbabusgatni az állatot. Ha egy 600 kilós ló ránő az ember fejére, az nem túl előnyös. Még Morti is problémás lehetne, ha nem úgy lenne nevelve…”
A félig vak minipóni és Hexi, a póni már évtizedes tapasztalat alapján tanult be. Velük gyerekeknek tanítja meg Melinda, hogyan kell bánni ezekkel az állatokkal – földről, majd nyeregből. Máshol is tart „lókezelő” edzéseket, és bemutatókra is hívják őket. De nem csak őket! A kis csapat tagja Sipi, a kecske is.
„Őt nem teljesen szabadidomítom, mert csak jutalomfalatra dolgozik. 2014-ben egy jótékonysági gálára találtam ki, hogy legyen egy kecskeszám. Nagyon bevált, hívtak bennünket rendezvényekre, falunapokra az akkori két kecskémmel. Anyukámék építettek nekik egy komplett kis akadálypályát is!” – mesélte a szakember.
Melinda egy ép szemmel is teljes életet él. Ám az egyik kis védence kihasználja a helyzetet.
„Amíg hárman voltak, Mortikám kifigyelte, hogy hol van a holtterem, és szépen lemaradt a lépésben, amikor jönnie kellett volna a többiekkel” – mesélte nevetve az idomító.
Ez lesz az alcíme Melinda régóta készülő könyvének, amely a buddhista életszemléletre utal.
„A szabadidomítás lényege a kisugárzás, mert a lovat nem lehet átverni. A foglalkozásokat lehetőleg tiszta lappal kell indítani a lónál, a köznapi negatív érzelmeink nélkül.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre