Karácsony alkalmával a Kossuth-díjas énekesnő meglepte olvasóinkat egy csodálatos, ünnepi recepttel. Bangó Margit egy igazán nehéz, de a türelmes háziasszonyok számára megugorható étel elkészítésének folyamatán vezeti végig a Metropol közönségét.
Bangó Margit a Levetkőztetett tyúk elkészítéséhez nyújt segítséget minden kedves olvasónknak, akik elég bátrak ahhoz, hogy belevágjanak életük legnagyobb konyhai kalandjába. A bátorság nem biztos, hogy elég lesz, ahogy a legendás énekesnő mondja: a türelem és az alázat elengedhetetlen az étel elkészítéséhez.
„Van egy igazi karácsonyi receptkülönlegességem, de hát azt meg kell tanulni. Javaslom előljáróban a kedves olvasóknak, hogy türelemmel és alázattal álljanak neki, mert csakis úgy sikerülhet igazán finomra a Levetkőztetett tyúk – kezdte Bangó Margit, majd elmondta, hogyan kell elkészíteni a fejedelmi ételt.
Az egész házityúk combját középen kettévágom éles kiskéssel. Ez nagyon komoly odafigyelést és érzéket igényel. Mindkét combot végigvágom, és a bőrt elkezdem lefejteni a tyúkról. Ez egy nagyon komoly sebészi munka. (nevet) Amikor a szárnyához érek, ott is kivágom a tövét, majd a szárnnyal együtt lehúzom az egész bőrt a tyúkról. Amikor ez egyben van, a tyúk nyakánál összevarrom. Ezt követően csinálok egy tölteléket, ami a következő dolgokból tevődik össze: a tyúk mellét és máját lesikálom pépesre, teszek hozzá kettő tejbe áztatott és kicsavart zsemlét, egy egész nagy csomag petrezselymet, három tojást, borsot és egy kevés sót. Majd ezt az egészet kézzel jól összegyúrom teljesen pépesre. Ezt követően az előzőleg lefejtett 15-20 cm-es bőrt félig összevarrom. A megmaradt nyíláson pedig elkezdem kanállal hozzáadni a tölteléket és finoman nyomkodom fel a bőrbe. Mikor megtelt, akkor szépen összevarrom és laposra egyengetem a kezemmel. A húsleves közben már fő és ahogy pötyörög, beleengedem a levesbe a tyúkot. Persze előtte picit lemosom. Ahogy beleengedem, abban a pillanatban dagadni kezd. Közben nagyobb tűvel, vagy fogpiszkálóval megbökdösöm, hogy menjen ki belőle a levegő. Végül, amikor megfő, olyan lesz, mintha egy másik egész tyúk lenne a levesben, aminek nincs lába. Ekkorra kiveszem, hagyom kihűlni, és amikor ez megtörtént, szeletekbe lehet vágni, mint a tortát. A mell, a máj, a petrezselyem, a fűszerek és a zsemle ahogy össze van dolgozva és ahogy az ízek összeérnek a főzés során… hát, már a nyál összefutott a számban – mesélte a tőle megszokott végtelenül kedves hangnemben, majd elárulta, hogy még az ő családjában is csak egyetlen háziasszony elég fifikás ahhoz, hogy el tudja készíteni a Levetkőztetett tyúkot. Persze a Kossuth-díjas művésznő mellett.
„Rajtam kívül senki nem tudja megcsinálni a családomban sem tökéletesre, egyedül a nagy Tina. Neki van csak megfelelő mértékű türelme és alázata ahhoz, hogy minden lépésen végigmenjen, és mindet tökéletesen végigcsinálja, beleértve a tyúk bőrének a lefejtését is” – mondta büszkén Bangó Margit.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre