Bizonyára nem lehetett könnyű egy hírességnek kamera elé állni és bejelenteni: rákos. Katalin walesi hercegné azonban mondhatni rákényszerült, hogy eloszlassa a rengeteg álhírt, ami keringett róla.
A brit királyi család uralkodója után ismét itt egy diagnózis, amely lesokkolta a világot. Múlt héten pénteken egy szívszorító videóban jelentette be Katalin hercegné, hogy rákot diagnosztizáltak nála.
A bejelentés előtt rengeteg álhír jelent meg a hírességről, januári hasi műtétje óta pedig különösen árgus szemekkel figyelte a sajtó. Ettől függetlenül mindenki ledöbbent a tények közlése után. De hogy miért is volt szükség kamera elé állni és a világnak elmondani a problémáját, Gáspár Ágnes protokollszakértő mondta el.
A közszereplőnek is vannak problémái, amivel meg kell küzdenie. Ez pedig Katalin hercegnére is igaz.
„A protokollnak az a feladata, hogy nézze meg és kezelje a helyzetet, és ne a pletykákkal foglalkozzon” – kezdte a Mokka hétfői adásában a szakértő. „Ahogy a social media-ban a pletykák és a borzalmas hírek megjelentek, nyugodtan mondjuk ki: ez már abúzusnak nevezhető. A másik kérdés, a palota hogyan tudta kezelni a kommunikációt. Elveszítették a narratívát, nem voltak felkészülve rá, nem volt még ilyen helyzet, gyakorlatilag egy kis zavar támadt ebben. A harmadik tényező, hogy a nemzet érdekeit, a család és a privát életet hogyan tudják összeegyeztetni. Egy közszereplőről van szó, miközben ő egy magánember, akinek problémái vannak.
Azzal, hogy elveszítette a palota a narratívát, most ez a videó arra jó, hogy megállította ezt a borzalmas kommunikációs cunamit. Két percben helyre tette mindazt, ami kibillent.
Nagyon jól van megszerkesztve, mert információt ad, megjelent személyesen, így az összes borzalmas álhír ezzel törölve van. Ráadásul nagyon finom a kommunikációja, információt ad, de meghagyja a privát szférát, hiszen nem adták ki, hogy milyen betegsége van” – mondta Ágnes.
A szakértő azt is hangsúlyozta, a család - főleg a gyerekek - érdekeit is figyelembe kellett venni, hiszen az iskolából, a társaiktól hallhatnak mindenfélét, olyat is, ami nem felel meg a valóságnak. Dehogy joga van-e tudni bárkinek is egy ilyen magánjellegű problémát? Kétoldalú dolog.
Joga van tudni az alattvalóknak – ha a monarchiát nézzük –, a nagyvilágnak, hogy miért tűnik el egy közszereplő.
„Katalin közszeretetnek, és nem csak közérdeklődésnek van kitéve. Nem véletlen ez az érdeklődés most is. Viszont a magánembernek ahhoz is joga van, hogy ne teregessen ki mindent. Pont ez az interjú adta azt meg, hogy ezt így kell csinálni.”
Értse meg mindenki, hogy ő is édesanya, feleség, egy fiatal, 42 éves hölgy, akinek meg kell oldania ezt a sokkot.
„Inkább azzal kellene a médiának segíteni, hogy pihenni hagyjuk, gondolkodjon, szépen magára találjon, és hogy a gyógyulás útjára kerüljön” – mondta a protokollszakértő, majd hozzátette, mindentől függetlenül csepegtetni kell a híreket, hogy a média és a világ „éhségét” kielégítsék, mielőtt újabb és újabb álhírek jelennének meg Katalin egészségéről.
Mindenkinek meg kell értenie, ha valaki gyógyul, nem biztos, hogy a kamerák kereszttüzében akar mosolyogni
– mondta.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre