Ordibálás, repülő vasszék, elmaradt fizetések, tartozások – amerre jár, botrányt hagy maga után az egykori színigazgató, aki most civilben próbál szerencsét, coachnak áll. Az új vállalkozásának hírére nagynevű színészlegendák figyelmeztetik az embereket a veszélyre.
Perjés János nevét mindenki ismeri a színész szakmában. A Spirit Színház vezetője 2020-ban lett országosan ismert azzal, hogy panaszt tettek ellene a művészei verbális abúzusért, fenyegetésért és kisebb súlyú fizikai erőszak miatt. A feljelentések szerint a bajok 2018-ban kezdődtek, legalábbis ebből az időszakból származnak az első megdöbbentő beszámolók. A színházban dolgozók elmondása szerint volt, hogy a nézők előtt verte az asztalt káromkodva, volt, hogy vasszéket dobott egy munkatárs felé, egy embert pedig meg is ütött. Több színész nyilatkozott akkor a nevét elhallgatva, miután többek szerint az igazgató szexuális értelemben is átlépte a határaikat: a társulat előtt elővett alsónadrágról, öncélúnak érzett csókjelenetről, leskelődésről is panaszkodtak.
A panaszokat meghallva, Perjés érdembeli cáfolata hiányában a Fesz, azaz a Független Előadó-művészeti Szövetség ekkor kizárta a soraiból (a szövetség állítása szerint először együttműködött a vizsgálóbizottsággal, később elhatárolódott az eljárástól, majd azt nyilatkozta, hogy nem küldtek neki írásos dokumentumot a vádakról), de ez nem bizonyult elrettentő büntetésnek, a férfi ettől függetlenül továbbra is zavartalanul dolgozhatott színigazgatóként, színészeket szerződtetett és előadásokat rendezett. Akkoriban Szinetár Dóra színésznő így nyilatkozott Perjésről:
„Az elmúlt 10 évben számtalan kolléga hívott minket Zalánnal, hogy meséljük el a vele kapcsolatos rémtörténetünket. Megtettük. Az ötven százalékuk (színészek – a szerk.) azután is leállt vele dolgozni. Aztán kiborult, amikor őt is átverte, meglopta, megszégyenítette. A kollégáink (és mi is nyilván) rá vagyunk szorulva minden olyan lehetőségre, ami a szabad, jó hangulatú, független munka reményével kecsegtet. És az emberek nagy része, akármit is tettek vele, fél előállni a maga történetével, mert a végén még »majd ebből is ő jön ki rosszul«. Pont, mint a legtöbb máig lezárt színházi metoo ügyben...”
Ezzel az előélettel – azt hinné az ember, hogy – Perjés Sándor soha többé nem megy színház közelébe, de még olyan szakmát sem választ új karriernek, amiben emberekkel kell foglalkoznia. Tévedtünk. A legfrissebb hirdetése szerint ugyanis hiteles életvezetési tanácsadóként próbál szerencsét: azaz, az erőszakosságáról hírhedt igazgató azzal akarja keresni a pénzét, hogy civileknek tart indulatkezelő tréningeket...
A ránézésre egyébként nagyon meggyőző hivatalos honlapból kiderül, hogy az első konzultáció ára 15 ezer forint, ez fél óra beszélgetést jelent, egy-egy alkalom pedig 20-25 ezer forint, de vannak csoportos tréningek is, ezek ára 120 és 180 ezer forint fejenként.
A „James Szimulációs Coaching” fantázianevű tréningekről Perjés János azt írja, hogy az keresse őt bizalommal, aki megtanulná külső és belső konfliktusai kezelését, vagy szeretné a stressztűrő, kudarctűrő képességét fejleszteni…
Az új projekt híre természetesen pillanatok alatt eljutott azokhoz a színházcsinálókhoz is, akiket éveken át terrorizált, vagy épp sok millió forinttal megkárosított a polihisztor, nem is tartották magukban a véleményüket. Egy színházi dolgozó (korábban Perjés munkatársa volt) Facebook-posztja alatt Nagy Enikő színésznő például ezt írta:
– 7 évig! Hittünk neki, hogy tényleg színházat akar csinálni, nem pedig játszóteret magának. Pl. Az ajtó-t (Szabó Magda: Ajtó – a szerk.) Barussal és Nagyváradi Böbével 100× játszottuk el telt házzal. Aztán be kellett perelnünk, hogy a pénzünkhöz jussunk. Nekünk sem öröm…
Erre a „szégyen” szóval reagált Ivancsics Ilona, sokszorosan díjazott színésznő, akit lapunk is megkeresett a témában. Amikor azt kérdeztük tőle, hogy mit gondol Perjésről, így felelt:
A szakma szégyene, hogy még mindig itt lehet ez az ember
– kezdte Ivancsics Ilona. – Már réges-régen el kellett volna távolítani mindenhonnan, de sajnos nincs szakszervezetünk, nincs érdekképviselet, hosszú éveken át csinálhatta a kétes pénzügyi manővereit. Én szerencsés vagyok, hogy nem kerültem vele soha semmilyen viszonyba, így engem nem tudott megkárosítani, de több színészem is van, akiket sajnos becsapott.
Felháborodva olvastam, hogy ismét aktív, most éppen coach akar lenni… Hát persze, hogy az! A színész szakmában már mindenki ismeri a nevét, így minket már nem tud becsapni, ezért most a civil emberekhez fordult. Óva intek mindenkit attól, hogy üzleti viszonyba keveredjen vele!
Az említett Facebook-poszthoz egyébként hozzászólt Tallós Rita színésznő is, aki sok millió forintját keresi Perjésen:
„Van még lejjebb? Kb. 30 millióval tartozik! Többen pert indítottak ellene! Van, akit megfenyegetett, ne merjen nyilatkozni róla… Ez egy szarházi, a szakma szégyene."
Szerettük volna őt is megszólaltatni, de lapzártánkig sajnos elérhetetlennek bizonyult, a megkereséseinkre nem reagált.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre