Tizenöt éves kora óta zenél. Több millió példányban jelentek meg lemezei az együttesével, a Hungáriával, aztán szólóban is. A magánélete tabu, de a gyerekeiről, Dáciról és Dióról, valamint az unokájáról, Mikulásról azért tudnak a rajongók.
Fenyő Miklós a szerdán megjelenő Hot! magazinnak beszélt a múltról, jelenről és a jövőről.
– Környékbeli jampec vagyok. Nincs jelentősége, hogy Újlipótváros vagy Angyalföld – egyébként angyalföldi kötődésű vagyok. A hatvanas években főleg arrafelé csavarogtunk. Már a lányok, a balhék miatt.
– Az a nagy kaland, ami lezajlott, volt olyan izgalmas, hogy egy kilencéves gyereknek nem olyan nagy a szakítás a múltjával.
– Azt mondták, hogy másnap korán kelünk, és mentünk a Keletibe.
–Az osztrák határon mentünk át. Aztán gyorsan megjött Amerikából a rokonoktól a befogadólevél.
„Normális iskolába jártam”
– Apám, de nem azt, amit ott beszélnek. Normális iskolába jártam, teljesen normális bizonyítványt kaptam. Egyedül én voltam magyar az osztályban.
– A szüleim döntöttek így, volt bennük nosztalgia. Pedig nagyon jó viszonyok között éltünk New Yorkban. A 60-as években az életszínvonalat, a társadalmi körülményeket össze sem lehetett hasonlítani a hazaival.
– Zene, zene, zene – ez vette körül a tizenéveseket. Minden sarkon alakult egy zenekar, világmegváltó álmokkal. A tervek nagy része nem vált be. Nekem szerencsém volt a Ki mit tud?-dal.
–1967–68-ban. Már nagy rajongótáborunk volt, az elő- és középdöntők alatt megszeretett minket a közönség, sok szavazatot kaptunk, és végül nyertünk. A tinilányok megtöltötték az Ifiparkot. Irkáltak a házunkban a falra, vártak a lépcsőházban. Követtek, ha tudták, hol vagyok.
– Nem. Én magam az esküvőt soha nem tartottam fontosnak. Két ember együttélése a lényeg, nem a ceremónia. Az összhang, az együttgondolkodás sokkal szorosabb kapocs. A szabadságomat továbbra is nagyon fontosnak tekintettem, és éltem is a lehetőségeimmel.
– Mindketten házasságban élnek, másfelé gondolkodnak. De a művészet iránti vonzalmuk megmaradt. Egyetemet végeztek. Egy unokám van, a nyolcéves Mikulás. Boldog, hogy így hívom.
– Elköszöntek. Nem olyan udvariasan, mint ahogy hangzik.
– Pár hétig, ami alatt kitaláltam, mi legyen.
– Elégedett lehetnék, büszke is lehetnék arra, hogy a nagy összeboruláskor, 1995-ben akkora közönséget be tudtunk hozni a futballstadionba. Tehetséges emberek váltották ki az óriási érdeklődést – a tömeg vágyát teljesítettük, hogy együtt voltunk a Népstadionban.
„Ismerőseim, félhaverjaim vannak”
– A „barát” nagyon erős kifejezés. Nagyon meg kell gondolni, kit nevezünk annak. Ismerőseim, félhaverjaim vannak. Az sincs kizárva, hogy van köztük baráti szál, de ezek száma elenyésző.
– Irigylik, ilyesmire gondolt?
– Azt ki kell érdemelni. Mások biztosan jobban megérdemelték. Zenei díjakat kaptam, nem is egyet, de a közönségdíjaknál nincs fontosabb.
– Ez olyasmi, ami örömet okoz. Mindig hűséges voltam a kerülethez, sok dal szövege erről szól. Erre büszke vagyok.
A Hungária után megtalálta, mi a dolga, önmagát, az új dalokat, a zenés darabokat. A Made in Hungáriát bemutatták, film is készült belőle, most felújította a József Attila Színház. Ez nagy teljesítmény.
– Egyetértünk. A Hotel Mentholtól a legutóbb bemutatott Arénáig, az, hogy a Made in Hungáriát az ország különböző részein újra és újra játsszák, megtiszteltetés és egy kis megdicsőülés is.
– Ha állításként megfogalmazza, nincs ellene kifogásom, de ha azt mondanám, hogy így van, az nagyon hülyén hangzana.
– Van két teljes darabom, megírtam a fióknak, nagy örömömre szolgált. Már a szövegkönyv is én vagyok; az előzőeket írók írták, én csak a zenét komponáltam.
Fenyő Miklós a szerdán megjelenő Hot! magazinnak azt is elárulta, hol tart most az élettörténetének megírásában.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre