Balázs Klári az 1984-es Találd ki gyorsan a gondolatom című dal miatt foghatja most a fejét. Egy izraeli-francia szerző, Henri Bratter állítása szerint ugyanis ez az ő dala.
Balázs Klári Találd ki gyorsan a gondolatom című dala miatt fordult bírósághoz egy izraeli-francia zeneszerző, ugyanis azt állítja, hogy ez az ő szerzeménye. Henri Bratter három évvel ezelőtt indított pert, és a bíróság első fokon a javára ítélt. Eszerint 7,5 millió forint körüli kompenzációt kellene fizetnie Klárikának - írja a Blikk.
„Egy évig próbáltunk a bírósági per előtt egyezkedni, de ez nem jött össze. Ennek több oka is van: részben az, hogy a felajánlott kompenzáció összegét Bratter úr nem fogadta el. Emellett azzal sem értett egyet, hogy Balázs Klára akkor fizetett volna, ha legalább részben ő marad a szerző, azaz a jövőre nézve ugyanúgy szerzőként részesülhetett volna jogdíjban Bratter úr mellett. Az énekesnő akkor fizetett volna, ha ő marad a szerző. Bírósághoz fordultunk, és azt az összeget követeljük, amelyet a magyar szerzői jogvédő iroda ténylegesen kifizetett Balázs Klárának Bratter úr daláért” – jelentette ki a lapnak az izraeli művész magyarországi ügyvédje, dr. Bognár Alexandra. A bíróság szerint tehát Henri Bratter Tfila címen a „kelet Madonnájának”, Ofra Hazának írt 1981-es dala volt a Találd ki gyorsan a gondolatom eredetije. A zeneszerző és Klárika egyelőre nem tudtak megállapodni.
„Ha egy dal sikeres, koncerteken, rendezvényeken és a rádióban is rendszeresen játsszák, akkor évi hat-hétszázezer forint is lehet a jogdíj utána, ami közel negyven év után a 20-25 millió forintot is elérheti. A 7,5 millió baráti ár…” – árulta el a neve elhallgatását kérő szakember.
Az ügy érdekessége, hogy bár a per három éve zajlik, az Artisjus erről nem kapott értesítést, így továbbra is Balázs Klárinak utalja a jogdíjat.
„A kifizetett összegről adtunk tájékoztatást a bíróságnak, mert kötelességünk, de hivatalosan nem kaptunk jelzést arról, hogy vita van a szerzők személyét illetően. Emiatt mi továbbra is az eredetileg megadott jogosultaknak utaljuk a jogdíjat” – mondta Tóth Péter Benjámin, az Artisjus üzleti transzformációs igazgatója.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre