„Keleti Ágnesnél elegánsabb tornásznőt alig láttam”

Csütörtökre virradóra 103 éves korában elhunyt a földkerekség legidősebb olimpiai bajnoka, Keleti Ágnes tornász, akit december 25-én szívelégtelenséggel és tüdőgyulladásból adódó légzési nehézségekkel szállítottak kórházba.



Megosztás
Szerző: (s)
Létrehozva: 2025.01.02.
tornasport Keleti Ágnes halálhír

Klein Ágnes néven született 1921. január 9-én Budapesten, a család később Keletire magyarosított. 1939-ben került be a magyar válogatottba, első bajnoki címét 1940-ben szerezte, de zsidó származása miatt még abban az évben eltiltották mindennemű sporttevékenységtől. A második világháborút követően 1947 és 1956 között különböző szereken 46-szoros magyar bajnok, 1948-ban kijutott a londoni olimpiára, de a játékokon mégsem szerepelhetett, mert az utolsó edzések egyikén bokaszalag-szakadást szenvedett. 

Keleti Ágnes
Keleti Ágnes az 1956-os melbourne-i olimpián ért a csúcsra

Négy évvel később Helsinkiben harmincegy évesen talajgyakorlatával aranyérmet, összetett csapatban ezüstérmet, felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként bronzérmet szerzett. Pályafutása csúcsára 1956-ban Melbourne-ben ért fel: talajon megvédte címét, aranyat nyert gerendán, felemás korláton és a Bodó Andrea, Keleti Ágnes, Kertész Alice, Korondi Margit, Köteles Erzsébet, Tass Olga összeállítású kéziszercsapat tagjaként. Egyéni összetettben és csapatban második helyezett. Tíz olimpiai érmével és öt aranyérmével minden idők legeredményesebb magyar sportolóinak rangsorában Gerevich Aladár mögött a második, ő a legtöbb olimpiai érmet szerző magyar női sportoló és a legeredményesebb magyar tornásznő, aki főiskolai tanárként, edzőként, szövetségi kapitányként és versenybíróként is dolgozott. 

Az elhunyt sportlegendára a Metropol kérésére korábbi válogatott tornásznőnk, az olimpiai és világbajnoki bronzérmes, 82 éves Ducza Anikó emlékezett.

Tizennégy éves voltam, amikor Nagy Jenőné Vali néni szövetségi kapitány kivitt a Melbourne-re készülő női válogatottunk edzésére a Sportcsarnokba, és ott találkozhattam Ágival. Ez az élmény máig él, gyakorlat közben láthattam őt. Bevallottan nem kedvelte az ugrást, de a további három szeren extraklasszis gyakorlatokra lehetett büszke. Nála elegánsabb versenyzőt alig láttam életemben. Meglepetésemre megszólított, amire 14 éves bakfisként igencsak büszke voltam. Azt mondta: hallott rólam, és tudja, hogy ugrásban mennyire ügyes vagyok. Viccesen hozzátette, becsomagol egy bőröndbe és kivisz az olimpiára azért, hogy helyette hajtsam végre az ugrógyakorlatát. Az 1960-as, Rómában rendezett nyári játékokon már versenyeztem, akkor ismét találkoztunk, az olasz válogatott edzői szerepkörében is bizonyított

– foglalta össze emlékeit Ducza Anikó. 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás