Háromszoros világbajnok, olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok birkózó, egy ideje pedig sikeres edző és szövetségi kapitány Komáromi Tibor. A magyar birkózást manapság Monoron szolgálja, neveli a ma és holnap bajnokait.
– Úgy tudom, gyerekként még futballkarrierről álmodozott, arról, hogy egyszer majd Komáromi Tibor kedvéért töltik meg a szurkolók a Népstadiont. Aztán birkózó lett. Nincs hiányérzete?
– Lehetne, de nincs. Eleven gyerek voltam, és nálunk is apáról fiúra szállt a foci szeretete. Apám nagy Fradi-drukker volt. A tanáraim viszont azt ajánlották, hogy a foci helyett valamelyik küzdősportot válasszam. Abban az évben, 1974-ben adták át a Fradi új birkózócsarnokát is az emlékezetes stadionavatón az Üllői úton. Annyira megtetszett a csarnok, hogy ottragadtam.
– Nem bánta meg, hogy nem a labdát kergette ezután?
– Áh, dehogy! Mindent a sportnak, a birkózásnak köszönhetek. Így például elsősorban azt, hogy nem kallódtam el. Azokban az években a szülök, mivel dolgoztak, nem tudtak odafigyelni a gyerekeikre, és bizony, ha nem sportolok, én is rossz útra tévedek, mondhatom, benyel az utca, a haverok.
– Így nem voltak haverok?
– Dehogynem. Csak elsősorban szűk, fegyelmezett körben, a birkózók nagy családjában. Szerencsére én éjjel-nappal edzettem, és este hullafáradtan estem be az ágyba. Bár nem tagadom, olykor volt lazítás.
– Mik voltak ezek a lazítások?
– Haverokkal megesett egy-egy buli, de minden energiámmal a birkózásra fókuszáltam. Jól emlékszem, Budajenőn laktam, és hogy megspóroljam a napi beutazás meg visszaút költségeit, megkértem a válogatott edzőjét, Müller Ferdinándot, intézze el, hogy a Népstadionon belül, a Pilon Hotelben kapjak egy szobát. Kaptam. Reggel erősítettem, délelőtt és délután edzettem. Este tíz kört még futottam a szoborparkban.
– Állítólag kegyetlen edzőtárs volt, igaz ez?
– Csak egy példa, amit lehet utánam csinálni, mert nem védettem le a szabadalmamat. Szóval, felkaptam Sebők Ferenc társamat a nyakamba és így lépcsőztünk: harmincat felfelé majd ugyanennyit lefele. Ezúton is újra köszönöm Feri, remélem már elmúlt az izomlázad!
– Szép kollekció: három világbajnoki arany, egy olimpiai ezüst, no meg Európa-bajnok. Van hiányérzete?
– Nincs. Azt hiszem, mindent elértem, amit szerettem volna, elégedett vagyok a pályafutásommal.
– És élete alakulásával?
– Hát, ott ért egy borzalmas tragédia. Decemberben lesz tíz éve, hogy édesanyám rablógyilkosság áldozta lett, s a gyász végigkíséri az életemet. Édesanyám emléke nap mint nap velem, velünk van.
– Van még álma?
– Van, mert másként nem megy. A sportban a gyerekek, a versenyzőim válthatják valóra saját álmaikat s ezzel az enyéimet is. A magánéletemben pedig, igaz másodszorra, megtaláltam életem párját. Ez pedig hihetetlen ajándék az élettől.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre