Hetente akár többször is eljárnak a magyarok shoppingolni, a megkérdezettek közül pedig leggyakrabban az 50 év feletti férfiak töltik ezzel az idejüket – derül ki az NRC által a WING megbízásából készített reprezentatív kutatásból.
Minden vizsgált korcsoport számára a megfizethető kínálat a legfontosabb szempont egy bevásárlóközpont kiválasztása során. A kutatás kitért a legfontosabb üzlettípusok kérdésére is, és a kapott adatok alapján jól látszik, hogy a szupermarketek után a ruházati boltokat jelölték meg a legtöbben – tehát a vásárlók számára fontos, hogy változatos divatmárkákat kínáljon egy bevásárlóközpont.
A bevásárlás, shoppingolás része a mindennapoknak, szinte heti rendszerességű tevékenységnek számít – derül ki az NRC által a WING megbízásából készített reprezentatív kutatásból.
A válaszadók 31 százaléka 2-3 alkalommal, 29 százalékuk pedig legalább egyszer megy el bevásárolni hetente.
Érdekes kortrend figyelhető meg a férfiak és a nők esetében, ugyanis míg a fiatal férfiak 69 százaléka jár megítélése szerint gyakran vásárolni, addig az 50 év feletti férfiak 75 százaléka gondolja így. Ez fordítottan igaz a kutatásban szereplő női válaszadókra: míg a fiatal, 18–29 éves nők 70 százaléka jár gyakorta shoppingolni, addig az 50 év feletti nők csupán 63 százaléka tesz így.
Egy bevásárlóközpontba besétálva a vásárlók ma már a mindennapi teendőik és a bevásárlás lebonyolításán túl szeretnének minőségi időt is eltölteni. Ebből adódóan a jó lokáció és a széles szolgáltatás- és üzletpaletta leginkább az, amely jelentősen meghatározhatja egy komplexum népszerűségét a közönség körében. A kutatás alapján az is kiderült, hogy egy bevásárlóközpont kiválasztása esetén a legfontosabb elvárás minden vizsgált korcsoportban a széles és megfizethető kínálat, a megközelíthetőség és az árszínvonal. Kivételt képeztek az idősebb válaszadók, ugyanis az 50 év feletti nők és férfiak a bevásárlóközpont könnyű elérhetőségét tették az első helyre.
Első helyen szerepelt a szupermarket és élelmiszerbolt, ahol a vásárlók el tudják intézni a mindennapi bevásárlásukat. Második legfontosabbnak ítélték meg a ruha- és cipőboltokat, tehát jelentős szempont egy bevásárlóközpont kiválasztása során, hogy milyen divatmárkákat kínál az adott komplexum. Közel azonosan fontosak az elektronikai üzletek és a gyógyszertár, majd az ötödik helyen szerepelt a bevásárlóközpont nyújtotta gasztronómiai kínálat változatossága.
„A bevásárlóközpontok egyik legnagyobb előnye, hogy az egységes nyitvatartási időből adódóan kiszámíthatóságot adnak az embereknek. Ráadásul szinte minden megtalálható egy helyen, és időjárástól függetlenül is könnyedén elintézhetőek a napi teendők, de a minőségi szórakozásra is számos lehetőséget nyújtanak a közönség számára. Az EuroCenter felújítása során a teljes megújulás mellett célunk olyan bérlő portfólióval feltölteni a bevásárlóközpontot, amelyre valós igényük van a környéken élőknek és a potenciális látogatóinknak. Ennek megfelelően fogjuk bővíteni divatprofilú üzleteink számát, valamint kiemelt fontossággal kezeljük a gasztronómiai és éttermi kínálatunkat” – mondta Nyári Margit, az EuroCenter bevásárlóközpont igazgatója.
Kutatásmódszertan
A kutatás alapjául szolgáló omnibuszos adatfelvétel 2020 októberében zajlott. Összesen 1000 fő 18 és 65 éves magyarországi lakost kérdeztünk meg alapvető bevásárlási szokásaikról, a korcsoportokat hat elemzési alcsoportra (fiatal férfiak és nők, középkorú férfia és nők, valamint 50 évnél idősebb férfiak és nők) osztották. A minta nemre, korra és iskolai végzettségre, településtípusra és régióra reprezentatív a célcsoport alapjául szolgáló lakosságra.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre