Tudtad? A penészes, rossz levegőjű lakás is lehet az asztma oka

Magyarországon minden negyedik ember lakása nedves, rosszul szellőző, és akár penészes is lehet. A nedves környezet 40 százalékkal növeli az asztma és a légzőszervi betegségek kialakulásának esélyét. A felnőtt lakosság 5 százaléka szenved asztmás megbetegedésben.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2022.10.12.
Tiszta levegő

Az egészséges emberek számára is alapvetően fontos, de a betegeknek létszükséglet az állandó tiszta, friss levegő. A hideg hónapok mind az asztmás és a COPD-s tünetek fellángolását okozhatják. A krónikus légúti betegség esetén a légutak állandó gyulladásban vannak, ezért a betegek több különböző, mások számára ártalmatlan tényező miatt is rosszabbul érezhetik magukat. A kültéri levegőszennyeződés és a vírusos megbetegedések mellett azonban kevesen gondolnak arra, hogy a levegő nemcsak kint, de a lakáson belül is lehet párás, sőt penészes, ami további problémákhoz vezet.

Az asztma melegágya lehet a penészgomba a lakásban Fotó: Shutterstock

Lakásban is kialakulhatnak a légúti betegségek

A lakásban tartósan 60 százalék feletti páratartalom kedvező feltételeket biztosít a penészgomba megjelenésének. Ez az egészséges embereknél is növelheti az allergia kialakulásának esélyét, és gyakoribb légúti betegségeket okozhat.

Fontos a beltéri levegő minősége

A megelőzésben rengeteget segít az egészséges beltéri levegőminőség, és egy jó szellőztetési rendszer. „A friss levegő fontosságát gyakran csak akkor ismerjük fel, ha már baj van. Napjainkban az épületeket túlságosan leszigeteltük, így a friss levegőt is kizártuk életünk legfőbb tereiből, ez pedig számos tünethez vezet” – világított rá Király Tamás, az Aereco magyarországi vezetője, akinek kollégái több mint 20 év tapasztalattal rendelkeznek a témában. Energiahatékony szellőzési rendszerük ugyanis abban segít, hogy a lakó- és irodaépületekben mindig optimális legyen a légáramlás és tökéletes legyen a levegőminőség az épületben.

A profi szellőzőrendszer folyamatosan biztosítja az egészséges beltéri levegőt Fotó: Aereco

A penészes gócpont felszámolása életet menthet

Nem is sejtjük, hogy gyakran, amikor a gyermekeink az iskolában fáradtságra, levertségre, a gyengébb teljesítményre panaszkodnak, mindezek hátterében az elhasznált levegő és az oxigénhiány állhat. „Ezért is rendkívül fontos, hogy gondoskodjunk a megfelelő és folyamatos frisslevegő-utánpótlásról. Közben ne feledkezzünk meg a magyar otthonokra jellemző páráról és penészről sem. A nyirkos környezet és a penész folyamatos jelenléte negatívan hat az immunrendszerre: folyamatosan támadja a légzőszerveket, de más krónikus betegségek kialakulásához is vezethet. Ezért különösen fontos, hogy megelőzzük vagy megszűntessük a gócpontokat otthonunkban. Így megóvhatjuk családtagjaink és saját egészségünket is” – magyarázta Király Tamás, és elárulta, hogy az általuk kiépített szellőztetőrendszer egyes rendszerei könnyen és egyszerűen, minimális fúrással beépíthetők, a hővisszanyerős szellőztető funkciónak köszönhetően pedig nemcsak a friss levegőről gondoskodnak, de kialakításukkal jelentős mértékű energiát és pénzt spórolhatunk meg.

Így működik a légáramlás Fotó: Aereco

Ilyen tüneteket okoz a penészgomba

• orrdugulás,

• tüsszögés,

• nehézlégzés,

• köhögés,

• a szem kivörösödése;

• fejfájás,

• fáradtság, a koncentrálóképesség csökkenése,

• bőrkiütések,

• emésztési problémák.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás