Ezt jó, ha észben tartod!
Mindannyiunkkal előfordul - különösen a téli időben -, hogy elkezd folyni az orrunk vagy kaparni a torkunk, de vajon mindenki tuda, hogy mikor kell felvenni a telefont és időpontot foglalni egy orvoshoz?
A MAC Clinical Resarch klinikai kutatóorvosa, Dr. Malathy Munisamy elmondta, hogy a köhögés „egyszerűen a szervezet természetes válasza a légutak valamely irritációjára”. A köhögés azonban „három csoportba” sorolható: akut, majd szubakut és krónikus.
A Cleveland Clinic szerint az akut köhögés „hirtelen kezdődik és két-három hétig tart” - eltekintve attól, ha valamit félrenyelünk, enyhén fuldoklunk, vagy csak véletlenszerűen köhögünk, az „akut” köhögés általában eléggé szokványos, és nem kell aggódni miatta. Ha azonban észreveszed, hogy „szubakut köhögésed” van, amely „fertőzés után is fennáll, és három-nyolc hétig tart”, vagy „krónikus köhögésed”, amely „nyolc hétnél tovább tart”, akkor érdemes más tünetekre is figyelned. Ha pedig a köhögést megfázás vagy influenza okozza - a tipikus tünetek tüsszögés, fejfájás, izomfájdalom és láz formájában jelentkeznek -, akkor „a pihenés, a folyadékpótlás, a paracetamol, az ibuprofen vagy a megfázás elleni gyógyszerek általában hatékony kezelések”.
Ha azonban a köhögésed „három hétig vagy tovább tart”, vagy az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalod, a legjobb, ha a biztonság kedvéért orvoshoz fordulsz:
Ha a fentiek közül bármelyiket tapasztalod, akkor keresd fel azonnal a háziorvosodat - írja a Unilad.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre